Petrol S. Arabistan-Rusya görüşmesinden sonuç çıkmaması ardından düştü.

Petrol, dünyanın iki büyük üreticisinin üretim miktarını kontrol etme konusunda kesin önerilerde bulunmaması ve bunun yerine piyasa istikrarını sağlamak için işbirliğine gideceklerini taahhüt etmesi ardındandüşüş kaydetti.
 
Global petrol arzında bolluk yaşanacağı endişeleri, bu sabah Asya piyasalarında petrol fiyatlarının aşağı gelmesine yol açtı. Cuma günü yüzde 3 artan fiyatlar, bu kazanımın bir kısmını yeni haftanın ilk gününde geri verdiler.
   
Asya'da gerçekleşen işlemlerde Batı Teksas petrolü Cuma günü 44.44 dolar seviyesinden kapandıktan sonra yeni günde yüzde 0.54 düşüşle 44.20 dolar/varilden işlem görüyor. Brent petrol ise haftayı 46.63 dolar seviyesinden kapatmasının ardından haftanın ilk işlem gününde aynı seviyeden işlem görüyor.

Yatırımcılar, petrol üretiminin yeni bir zirve görmesiyle birlikte, OPEC'in üretim miktarının dondurulmasına ilişkin görüşmelerden önemli bir karar çıkmayabileceğinin farkına varıyor.

Önemli petrol ihracatçıları ile olası bir anlaşmaya varılması umulan gayri resmi görüşmelerin öncesinde, Suudi Arabistan ve Kuveyt'in üretimi artırmasıyla, ham petrol üretimi geçtiğimiz ay yeni bir rekor kırdı. Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu'na göre para yöneticilerinin petrolde yukarı yönlü beklentilerinde, 30 Ağustos ile biten haftada, iki yılın en sert düşüşü oldu.   

Ancak analistler, İran Petrol Bakanı'nın ve Rusya Enerji Bakanı'nın Cumartesi günü yaptıkları açıklamalarda üretimin dondurulmasının bu ay sonuna doğru Cezayir'de yapılacak toplantılarda tartışılacağını ifade etmeleri, İran'ın pazar payını geri kazandıktan petrol piyasasında dengenin sağlanmasına yardım edeceğini tekrarlamasının piyasaya destek vermeye devam ettiğini de vurguluyorlar.