Brent petrolü, bugünkü OPEC toplantısı öncesi yükselişini ikinci güne taşıyarak haftalık kaybını daralttı.

Brent petrolü, bugün Viyana'da gerçekleştirilecek Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) toplantısı öncesi yükselişini ikinci güne taşıdı ve haftalık kaybını daralttı.

Vadeli petrol kontratları Londra'da yüzde 0.7 kadar yükseldi ve altı yılı aşkın sürenin en düşüğünden başlattığı yükselişini daha da genişletti. Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynağa göre, Suudi Arabistan, Rusya gibi OPEC dışındaki büyük petrol üreticilerinin de üretim kısıntısına katılması gerektiği şeklindeki ısrarını koruyor. Suudi bir yetkili, Krallık'ın arzın ksıılmasına ilişkin bir teklif sunacağına ilişkin haberlerin "temelsiz" olduğunu kaydetti.

Petrol, Suudi Arabistan öncülüğünde OPEC'in geçen yılın Kasım ayında üretim seviyesini koruma ve yüksek maliyetli kaya petrolü üreticilerini piyasa dışı bırakarak pazar payını koruma kararı almasından bu yana yüzde 39 değer kaybetti. Dünyanın en büyük ham petrol tüketicisi ABD'de petrol stokları, hükümet verisinin gösterdiği üzere, son beş yılın mevsimsel ortalamasının 120 milyon varil üzerine çıktı.

Sydney'de Ayers Alliance Securities'in CEO'su Jonathan Barratt, "Üretimi kısarak, fiyatların 50 dolara doğru yükselmesini sağlayacaklar ve ABD piyasayı petrole boğacak," dedi ve "Üretimin kısılması yönünde çok fazla konuşma ve baskı var, ancak bu ihtimal düşük" şeklinde görüş bildirdi.

Ocak vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 29 sent yükselerek varil başına 44.13 dolara çıktıktan sonra, Hong Kong saati ile 10:14'te 44.02 dolara geldi. Kontrat Perşembe günü Mart 2009'dan bu yana en düşük kapanışından sıçrama yapmış ve yüzde 3.2 yükselişle günü 43.84 dolardan kapatmıştı. Fiyatlar bu hafta yüzde 1.9 düştü.

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 20 sent yükselerek varil başına 41.28 dolara çıktı. Kontrat bu hafta yüzde 1 geriledi. Tüm kontratlarda işlem hacmi son 100 günün ortalamasının yaklaşık yüzde 12 üzerindeydi.