Brent petrol, doların emtiayı desteklemesiyle yükseldi.

Brent petrol, dünyanın en büyük üreticilerinin arzı kontrol alma konusunda bir adım atmamaları ardından, zayıf doların emtiayı destekleyerek küresel arz fazlasının kalıcı olduğu yönündeki spekülasyonu zayıflatmasıyla yükseldi.

Dün Brent petrol 47.97 dolara kadar yükseldikten sonra 47.33 seviyesinden kapandı. Yeni günde ise an itibari ile yüzde 0.43 kazançla 47.55 seviyesinde... NYMEX'de ise ham petrol yüzde 0.74 kazançla 45.16 seviyesinden işlem görüyor.

Ham petrol, ABD Doları'nın düşüşünü üçüncü güne taşıyarak emtianın cazibesini artırmasıyla, baz metaller ile yükseldi. Pazartesi günü Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih ve Rus mevkidaşı, yaptıkları açıklamada piyasayı istikrara kavuşturmak için somut adımlar atılacağını belirtmişti. Tahminler, ABD ham petrol stoklarının üçüncü haftada da artış kaydettiği yönünde.

Petrol, OPEC üyeleri ve diğer üreticilerin Cezayir'de bu ay gerçekleştirilecek gayri resmi toplantıda üretimi kontrol altına alacakları konusunda anlaşacaklarına ilişkin beklentilerin etkisiyle Ağustos ayında değer kazandı.

Melbourne'de IG Ltd. piyasa analisti Angus Nicholson, “Petrol, bariz bir şekilde zayıf dolardan destek buluyor. Fakat başka birçok şey var. Piyasada dikkatler OPEC anlaşmasıyla ilgili olarak ne olacağı üzerinde. Piyasa içinde arzın yeniden dengelenmesine ilişkin hala çok fazla endişe mevcut” dedi.