Petrol fiyatları dünkü gevşemenin ardından yeni günde yatay seyrediyor.

Petrol, ABD'de özel sektörün açıkladığı verinin petrol stoklarının arttığını göstermesi ve buna bağlı olarak arzın mevsimsel olarak 20 yılın en yüksek seviyesinde kalmaya devam etmesinin ardından, kayıplarını varil başına 43 doların altında korudu.

Ham petrol New York'ta, Salı günü 25 sent düşerek 42.77 dolardan kapandı. Petrol yeni günde 42.59 doları test ettikten sonra şu saatlerde yüzde 0.09 eksi ile 42.73 seviyesinde yatay seyrediyor. Brent petrolü ise dün yüzde 0.9 düşüşle 44.98 dolardan kapandı. Salı günü. Küresel gösterge Brent petrolü, Ekim vadeli WTI'a göre 1.48 dolar primli işlem gördü. Brent petrol yeni günde 0.02 artı ile 44.97 dolar seviyesinde yatay seyrediyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü verilerine göre, ABD petrol stokları geçen hafta 2.09 milyon varil arttı. Çarşamba günü açıklanacak olan resmi petrol stok verisinin ise, Bloomberg'in anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre 1.5 milyon varil azalması bekleniyor. Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), aylık raporunda, gelecek yıl için ABD petrol üretim tahminini yükseltti.

Petrol, geçen hafta Haziran ayındaki zirvesinden yüzde 20'nin üzerinde düşerek ayı piyasasına girmesi ve yaklaşık 4 aydır ilk kez 40 doların altında kapatmasının ardından dalgalı bir seyir izledi. ABD'de petrol ve akaryakıt stokları yüksek seviyelerini korurken, Goldman Sachs Group Inc., piyasanın bu yılın ikinci yarısında ılımlı bir açığa sahip olacağı tahmininde bulundu ve EIAüretimin 2017 yılında arzı geçeceğini kaydetti.

Sydney'de Fat Prophets kaynak analisti David Lennox, "Ham petrol stoklarındaki yüksek seyir fiyatların güçlü bir ralli yapmasını önleyecek," dedi ve "Petrolün trendi, yani zirveden aşağı yöndeki hareketi, doğru bir yön, ancak halen 500 milyon varilin üzerinde bir stok var. Bu stoklar tarihi ortalamasına dönene dek, fiyatlarda güçlü artışlar sınırlı kalacak" şeklinde görüş bildirdi.