Petrol dünkü hızlı yükseliş sonrası stokların artması ile kayıplar yaşıyor.

Petrol fiyatları, ABD'de petrol stoklarının düştüğünü gösteren özel sektör verisi sonrası, küresel arz fazlasına ilişkin endişelerin artması ile birlikte, dünkü güçlü yükselişinin ardından geri çekildi.

Amerikan petrol Enstitüsü'nün açıkladığı verilere göre, ABD petrol stoku geçen hafta 2.2 milyon varil arttı. Çarşamba günü açıklanacak olan resmi stok verisinin ise düşüş göstermesi bekleniyor. Enerji Enformasyon İdaresi, aylık raporunda, 2016 ve 2017 yılları için ABD ham petrol üretim görünümünü yükseltti.Vadeli petrol kontratları New York'ta, Salı günü yüzde 4.6 yükseldikten sonra yüzde 1.4 kadar geriledi.

Brent petrol dün yüzde 5 yükselerek 48.55 doları görmesinin ardından kapanışını 48.16 dolar seviyesinden gerçekleştirdi. Yeni günde yüzde 0.46 kayıpla 47.95 seviyesinden işlem görüyor. NYMEX ise dün yüzde 5 yükselişin ardından kapanışını 46.80 dolar seviyesinden gerçekleştirdi. Şu saatlerde ise yüzde 0.88 düşüşle 46.39 dolar seviyesinde...

İran, devlete ait National Iranian Oilc Co.'nun kıdemli yetkililerinden birine göre, teslimatın küresel piyasalarda absorbe edildiği sürece, ihracatını ikiye katlamayı planlıyor. Libya'nın devlete ait petrol üreticisinin başkanı, kuruluşun petrol limanlarını yeniden açmak ve ham petrol üretimini tekrar artırmak istediğini kaydetti.

Petrol, Şubat ayında 12 yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından, Kanada ve Nijerya'daki arz kesintileri ve ABD'de düşen üretimin etkisi ile yaklaşık iki katına çıkması sonra, son bir ayda varil başına 44 dolar ile 52 dolar arasında seyretti. Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) raporuna göre, OPEC dışı arzdaki düşüş hızı gelecek yıl yavaşlayacak.

Seul'de Samsung Futures Inc. emtia analisti Hong Sung Ki, "Mevsimsel olarak stokların Ağustos ortasına kadar düşme eğilimi gösterdiği dikkate alınırsa, stoklarda artış olması, petrol için aşağı bir faktör," dedi ve "Ancak elbette, stokardaki atışın bir defalığına mı olduğunu yoksa devam mı edeceğini görmemiz gerek" şeklinde görüş bildirdi.