Petrol “stok” verisiyle yükseldi Petrol, ABD'de petrol stoklarına ilişkin sektör verisinin ardından yükseldi.

Petrol, sektör verisinin ABD stoklarının azaldığını işaret etmesiyle birlikte yükseldi. Azalan petrol stokları, 30 yıldan uzun bir sürenin en yüksek mevsimsel düzeyindeydi.

New York'ta işlem gören vadeli kontratlar, Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verisinin ABD petrol stoklarının geçtiğimiz hafta 12.1 milyon varil azaldığını işaret etmesiyle, yüzde 2 yükseldi. Perşembe günü benzer bir haftalık resmi veri açıklanacak. Gunvor Group Ltd. piyasa araştırma ve analiz birimi yöneticisi David Fyfe'ye göre bu ay Cezayir'de gerçekleştirilecek gayri resmi toplantıda, Rusya ve Suudi Arabistan arasında petrol üretim milktarının dondurulmasına ilişkin bir anlaşmaya varılması düşük bir ihtimal.

Petrol, OPEC üyelerinin diğer üreticilerin üretimin dondurulmasına katılacağı yönündeli spekülasyonun etkisiyle, Ağustos ayında yükseldi. Sydney'de CMC Markets baş piyasa analisti Ric Spooner, “Küresel petrol stokları, fiyatlar için olumsuz. Eğer resmi veri API rakamlarını desteklerse, bu olumlu bir gelişme olur” dedi.

Brent petrol kontratları dün 48.53 dolara kadar yükseldikten sonra kapanışını 48.48 seviyesinden gerçekleştirdi. Bugün ise 85 cent artarakvaril başına 48.80 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra an itibari ile yüzde 0.27 kazançla 48.67 seviyesinde...

Nymex'te işlem gören WTI akşam saatlerinde yükselerek hareketini 46 Dolara taşıdı. 46.20 Dolara yakın hız kesen WTI, gün sonu kapanışı 46.10 Dolar seviyesine yakın gerçekleştirdi. Yeni günde ise 92 cent yükselerek varil başına 46.42 dolara kadar tırmanmasının ardından şu saatlerde 46.22 dolardan işlem görüyor.