Petrol, ABD'de stokların arttığını gösteren verinin ardından bir ayın en hızlı kaybını yaşadıktan sonra hafif toparlandı.

Petrol, ABD'de petrol stoklarının artması ve buna bağlı olarak arzın yaklaşık 30 yılın en yüksek seviyesinde kalmasının ardından yaklaşık bir ayın en hızlı düşüşünü yaşadıktan sonra varil başına 45 dolar civarında işlem gördü.

Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında dün yüzde 3.6 ile 1 Ağustos'tan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirerek 44.70 dolardan kapandı. Yeni günde ise yüzde 0.63 yükselerek varil başına 44.98 dolara çıktı. Brent petrolü ise  46.99 seviyesinden günü tamamlamasının ardından yeni günde yüzde 0.40 yükselişle 47.13 dolar seviyesinden işlem görmekte...

Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre, ABD petrol stokları geçen hafta 2.28 milyon varil arttı ve artışını ikinci haftaya taşıdı. Suud Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, Al-Arabiya televizyonuna yaptığı değerlendirmede, OPEC üyelerinin bu ay piyasaya istikrar kazandırmayı görüşmek üzere bir araya gelmeyi planlamaları ile birlikte, ülkesinin üretim kapasitesini artırmayacağını ve piyasayı petrole boğmayacağını söyledi.

Petrol Ağustos ayında, Cezayir'de yapılacak olan gayrıresmi görüşmelerin piyasayı yönetebilmek için bir anlaşmayla sonuçlanabileceği beklentisi ile yüzde 7.5 yükseldi. Al-Falih, geçen hafta yaptığı açıklamada, üretimin dondurulmasının piyasa için olumlu olacağını söylerken, üretimin kısılmasını göz ardı etti. Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) üyeleri ve diğer üreticiler arasında üretimin dondurulmasına ilişkin anlaşma teklifi Şubat ayında yapıldı ve Nisan ayındaki toplantıda bir sonuca ulaşılamadı.

Sydney'de Fat Prophets kaynak analisti David Lennox, "Piyasa fazlası hala var ve bu durum fiyatların güçlü bir ralliyi sürdürememesi için yeterli," dedi ve "Eylül ayının sonunda OPEC görüşeleri var ve bu toplantı yaklaşırken spekülasyona bağlı çok fazla volatilite olabilir" şeklinde görüş bildirdi.