Rusya ve Suudi Arabistan, petrol piyasasında istikrarın sağlanması için ortak deklarasyon imzaladılar.

Brent petrol, yatırımcıların Rusya ve Suudi Arabistan'ın küresel ham petrol piyasasını istikrara kavuşturmak için ortak çalışacakları yönündeki açıklamalarını değerlendirmesiyle, kazançlarını korudu.

Londra'da işlem gören petrol vadeli kontratlar, geçtiğimiz iki seansta yüzde 4.8 artış kaydetmesinin ardından Salı günü yüzde 0.3 yükseldi. Petrol vadeli kontratın kazançları, Rusya ve Suudi Arabistan'ın Çin'de gerçekleştirilen G20 zirvesindeki ortak açıklamaları öncesinde yüzde 5.5'e kadar tırmandı.

Brent petrol dün yüzde 1.7 yukarıda 47.63 dolar seviyesinden kapattı.Şu saatlerde yüzde 0.65 yükselişle 47.70 seviyelerinde işlem görürken, gün içinde varil başına 47.97 dolara kadar yükseldi. NYMEX piyasasında ise yüzde 1.89 kazançla 45.28 dolardan işlemler geçiyor.

Melbourne'de IG Ltd. piyasa analisti Angus Nicholson, “Suudi Arabistan ve Rusya'nın ortak açıklama yapacak olmasına herkes çok sevindi ve üretim miktarını dondurma kararını açıklamaları bekleniyordu. Ben bunun son olduğunu düşünmüyorum. Bu kadar ciddi bir şekilde konuşmaları piyasanın yönü açısında çok olumlu” şeklinde görüş bildirdi.