Petrol fiyatları stokların beklenenden daha fazla azalması ile yükseliş eğiliminde.

yatirimyeri tarafından derlenen habere göre, geçtiğimiz gün, dolar endeksinin bir miktar geri çekilmesi ile yukarı yönlü hareketlenen petrol fiyatları bugün de pozitif seyrini koruyor. Dün akşam Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından açıklanan haftalık ham petrol stokları 3.9 milyon varil azalma gösterdi. Beklentiler 2.4 milyon azalacağı yönündeydi. Gelen verilerin ardından petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketler etkili oldu.Bugün DOE tarafından açıklanacak olan resmi petrol stokları takip edilecek.

Brent petrol hafta başında 46.67 dolar seviyelerine kadar gevşedikten sonra dün alışların etkili olması ile 48.76 dolara kadar yükseldi. Kapanışını bu seviyeden gerçekleştiren brent petrol yeni günde yüzde 0.14 kazançla 48.76 seviyelerinde seyrediyor. NYMEX ise daha fazla yükseliş katederek yüzde 0.60 artışla 48.14 seviyelerinde...

Petrol fiyatları, Şubat ayında 12 yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından, küresel arz kesintileri ve ABD'de düşen üretimin küresel arz fazlasının azalacağına ilişkin beklentileri güçlendirmesinin etkisi ile yüzde 75'ten fazla yükseldi.