Petrol ABD stok verileri ile düşüşünü durdurdu.

Petrol, ABD petrol stoklarının geçen hafta düştüğünü ve küresel arz fazlasının gevşediğini gösteren özel sektör verisinin ardından, kayıplarını durdurdu.

Batı Teksas petrolü (WTI) NYMEX piyasasında, salı günü yüzde 1.3 düştükten sonra 44.65 dolardan kapandı. Yeni günde düşüşünü durduran petrol fiyatları şu saatlerde yüzde 0.30 artışla 44.78 dolardan işlem görüyor. Brent petrol ise, dün yüzde 0.6 düşüşle 46.66 dolardan kapandı.Şu saatlerde ise yüzde 0.24 kazançla 46.79 dolar seviyesinde...

Sektörün fonladığı Amerikan Petrol Enstitüsü verilerine göre, ABD petrol stokları geçen hafta 2.3 milyon varil düştü. Öte yandan, Çarşamba günü açıklanacak olan resmi petrol stok verisinin düşüşünü dokuzuncu haftaya taşıması ve 5 yıllık ortalamasının 100 milyon varil üzerinde seyretmeye devam etmesi bekleniyor.

Petrol, Şubat ayında 12 yılın en düşük seviyesine düşmesinin ardından, arz kesntileri ve ABD'de üretimin düşmesinin küresel arz fazlasını azaltması ile birlikte iki katın üzerinde değer kazandıktan sonra, Haziran ayının başlarından bu yana 44 dolar ile 52 doalr arasında seyretti. Pioneer Natural Resources CEO'su Scott Sheffield'e göre, fiyatlar gelecek yıl 60 dolara sıçramalı ve aktif sondaj kuyusu sayısındaki artışı hızlanmalı.

Sydney'de CMC Markets baş analisti Ric Spooner, "Stoklar, mevsimsel talebin bir sonucu olarak, azalıyor, ancak bu azalma yüksek seviyelerden başladı," dedi ve "Petrol bir bant içinde yatay seyrediyor. Kısa vadede, durumu değiştirecek bir katalizör olmamasından dolayı, fiyatların düşme riski var" şeklinde görüş bildirdi.