OPEC ülkelerinin Cuma günü Viyana'da düzenleyeceği toplantı öncesi petrolün varili 40 dolar civarından işlem gördü.

Viyana'da Cuma günü üretim politikasını görüşmek üzere bir araya gelmeye hazırlanan Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ülkeleri arasındaki uyumsuzluk işaretlerinin etkisi ile petrol varil başına 40 dolar seviyesi yakınından işlem gördü.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Çarşamba günkü yüzde 4.'lık düşüşün ardından yüzde 0.8 kadar yükseldi. İran Petrol Bakanlığı'na ait Shana haber ajansına göre, Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri hariç, OPEC üyelerinin çoğunluğu üretimin düşürülmesi konusunda görüş birliğine varmış durumda. ABD'de petrol stokları geçen hafta, Enerji Enformasyon İdaresi'nin verilerine göre, 1.18 milyon varil arttı ve artışını 10'ncu haftaya genişletti.

Petrol, Suudi Arabistan öncülüğünde OPEC'in bir yıl önce üretimi devam ettirme ve yüksek maliyetli kaya petrolü üreticilerini piyasa dışına itme kararından bu yana yaklaşık yüzde 39 değer kaybetti. Shana'nın OPEC genel direktörü Mehdi Asali'ye dayandırdığı haberine göre, OPEC üyelerinin yılda iki kez gerçekleştirdikleri toplantı için Viyana'da toplanmaları ile birlikte, arzın nasıl yönetileceği ve piyasaya nasıl istikrar kazandırılacağı yolunda üyeler arasında görüş birliği yok.

Melbourne'de Australia & New Zealand Banking Group Ltd. emtia araştırma müdürü Mark Pervan, "Piyasa bu büyük petrol üreticileri arasında bir politika değişikliği olmasını beklemiyor," dedi ve "Üretimi kısarlarsa bu sürpriz olur" şeklinde görüş bildirdi.

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex piyasasında, 17 sent yükselerek, Hong Kong saati ile 10:13'te varil başına 40.11 dolara çıktı. Kontrat Çarşamba günü 1.91 dolar düşerek 39.94 dolara geriledi ve 26 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 27 altındaydı. Fiyatlar Kasım ayında yüzde 11 düştü.

Ocak vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 15 sent yükselerek varil başına 42.64 dolara çıktı. Kontrat dün yüzde 4.4 düşüşle 42.49 dolara indi ve Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Avrupa gösterge petrolü ile ABD göstergesi arasındaki fiyat farkı 2.53 dolar oldu.