Petrol, düzenlenen OPEC toplantısında görüş farklılıklarının ortaya çıkmasının ardından düşüşünü sürdürdü.

Petrol, Viyana'da düzenlenen toplantıda, fiyatlara destek için üretimin kısılması konusunda anlaşmaya varma yönünde büyük üreticiler arasındaki görüş farklılıklarının ortaya çıkması ile birlikte düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında,Cuma günü yüzde 1.5 kayıpla 49.71 dolardan kapandı. Haftanın ilk işlem günü ise 50 doların üzerinde seyreden brent petrol an itibari ile yüzde 0.41 kayıpla 50.44 dolar seviyesinde...

Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Cuma günü 1.02 dolar düşerek 48.70 dolardan kapandı. Yeni günde 53 sent düşüşle varil başına 48.17 dolara kadar düştükten sonra,şu saatlerde yüzde 0.41 kayıpla 48.50 dolara geldi.Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 26 üstündeydi. Fiyatlar geçen hafta yüzde 4.2 düştü ve Eylül ortasından bu yana ilk haftalık kaybını gerçekleştirdi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Cuma günü yüzde 2.1 düştükten sonra yüzde 1.1 daha geriledi. Petol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC), Cuma günü Viyana'da düzenlenen toplantıda, müzakerelerde yer alan delegelere göre, üye ülkelerin üretim kotasının belirlenmesi konusunda anlaşmaya varamadı. Brezilya Petrol ve Doğalgaz Bakanı Marcio Felix, OPEC dışı ülkelerin OPEC ile görüşmelerini Cumartesi günü arz konusunda bir taahhüt olmaksızın sonlandırdığını kaydetti. Felix, Brezilya'nın toplantılara gözlemci olarak katıldığını sözlerine ekledi.

Petrol, OPEC'in Kasım ayındaki resmi toplantıda, sekiz yıl sonraki ilk üretim kısıntısı anlaşmasını uygulayıp uygulayamacağı konusundaki belirsizliğe bağlı oalrak varil başına 50 Dolar civarında dalgalandı. Geçen hafta Viyana'da başlayan Toplantıda, OPEC Genel Sekreteri Mohammed Barkindo, üreticilerin üretim kısıntısı anlaşmasına uymaması durumunda bunun sonuçları hakkında uyarıda bulundu. Barkindo, fiyatlardaki toparlanmanın halihazırda biraz ileriye gittiğini ve üreticilerin üretim kısıntısını daha da erteleme riskine giremeyeceğini söyledi.

Sydney'de CMC Markets baş piyasa analisti Ric Spooner, "Haftasonu gerçekleştirilen görüşmeler, üretim kısıntısı konusunda bir anlaşmaya varılacağı ihtimalinin daha da düştüğünü işaret ediyor," dedi ve "Piyasa muhtemelen bir miktar ayarlama yaptı, ancak petrolün 47 dolar bandına dürüğünü görmek beni şaşırtmaz" şeklinde görüş bildirdi.