Petrol, OPEC yetkililerinin üretim kısıntısı konusunda anlaşmaya varamamasının ardından gevşedi.

Dün 30 Kasım tarihinde Viyana'da toplanacak olan OPEC üyelerinin petrol üretimine yönelik mutabık kalacakları bir anlaşmaya varacakları beklentisinin etkisi ile petrol fiyatlarında yükseliş hareketleri yaşandı. Özellikle petrol üretimini kısmaya karşı olduğu bilinen Irak'ın anlaşma adına umutlu konuşması pozitif fiyatlamayı sağlayan en önemli unsur olarak gösterilebilir.

OPEC uzmanlarının, 30 kasım'daki bakanlar toplantısına sunulacak petrol üretiminde planlanan bir azaltmanın somut ayrıntıları üzerinde bir anlaşmaya varmadan Pazartesi günü toplantılarını sona erdirdiği bildirildi.10 saat süren teknik toplantının ardından, İran ve Irak'ın itirazları devam etti.

Petrol fiyatları dün gerçekleşen kazançlarını geri verdi. Dün 48.78 dolara kadar yükselen brent petrol 46.26 dolara kadar gevşedikten sonra kapanışını 48.02 dolar seviyesinden gerçekleştirdi. Bugün ise yüzde 0.16 kayıpla 47.94 dolar seviyesinde...Ham petrol ise yüzde 0.57 düşüşle 46.81 dolardan işlem görüyor.

Hafta sonu Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid al-Falih, petrol piyasasının üretici ülkelerin arza bir müdahaleleri olmasa bile 2017 yılında kendi kendine dengeye varacağına inandığını söyledi. Al-Falih, bu nedenle petrol üretiminin cari seviyelerde devam ettirilmesinin haklı olabileceğini de vurguladı. Anlaşmazlık, Al-Falih'in bu açıklaması ile Suudi Arabistan'ın Viyana'daki toplantıyı anlaşmaya varmadan terk edebileceği beklentilerini güçlendirmesinin ardından meydana geldi.