Petrol, Irak'ın piyasaya istikrar kazandırmayı amaçlayan OPEC planını bozabileceği endişeleri ile yükselişini durdurdu.

Petrol, Irak'ın planlanan üretim kısıntılarından muaf tutulması gerektiğini kaydederek, OPEC'in ham petrol piyasalarına istikrar getirmeyi amaçlayan planını bozma tehdidinde bulunmasının ardından, yükselişini varil başına 50 dolar civarında durdurdu.

Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında cuma günü 51.90 seviyesinden haftayı kapatmıştı. Yeni haftada ise varil başına 51.35 dolara indikten sonra an itibari ile yüzde 0.67 düşüşle 51.56 seviyesinde... Küresel gösterge Brent petorlü, ABD göstergesi WTI'a göre 96 sent primli işlem gürdü.

Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında yüzde 1 yükselerek Cuma gününü 50.85 dolardan kapandıktan sonra haftanın ilk işlem gününde varil başına 50.41 dolara kadar indi. Şu saatlerde ise yüzde 0.51 kayıpla 50.64 dolardan işlem görüyor. 

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Cuma günü yüzde 0.4 yükseldikten sonra, yüzde 0.7 kadar değer kaybetti. Irak Petrol Bakanı Jabbar Al-Luaibi, Pazar günü Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın, IŞİD militanları ile savaşmasından dolayı üretimin azaltılması kararından muaf tutulması gerektiğini söyledi. Baker Hughes Inc.'nin açıkladığı verilere göre, ABD'de aktif petrol sondaj kuyusu sayısı sekizinci hafta üst üste artarak Şubat ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Petrol, Petrol İhraç Eden ülkeler Topluluğu (OPEC) ülkelerinin Kasım ayında resmi olarak toplandıklarında petrol üretimini kısma konusundaki anlaşmayı uygulamaya koyup koyamayacaklarına ilişkin belirsizliğe bağlı oalrak varil başına 50 dolar civarnda dalgalandı. OPEC tarafından oluşturacalk bir komite bu ayın ilerleyen dönemlerinde toplanarak, bireysel üyelerin üreteeği petrol miktarlarına ilişkin anlaşmazlıkları gidermeye çalışacak.

Sydney'de CMC Markets baş piyasa analisti Ric Spooner, "Piyasada şu sıralardaki genel hava, Kasım toplantısından çıkacak esas sonuçiçin beklemek şeklinde," dedi ve "Petrol muhtemelen 50 Dolar civarında seyredecek, ancak kısa vadeli risk aşağı yönlü görünüyor. Üretimi kısma kararının uygulanması muhtemelen Suudi Arabistan ve diğer birkaç büyük üreticiye bağlı" şeklinde görüş bildirdi.