Petrol bugün yapılacak OPEC toplantısı öncesi dünkü kayıplarını azalttı.

Petrol, Suudi Arabistan ve İran arasındaki görüş ayrılıklarının kapanmamasının ardından üretimi dondurma ya da kısma yönünde herhangi bir karar alınamayacağı endişeleri  ile baskı altında kalmaya devam ediyor.

Goldman Sachs Group Inc.'ye göre petrolde arz fazlasını sonlandırmaya yönelik bir anlaşmaya varma ihtimali yüzde 30 seviyesindeyken, OPEC görüşmelerine ilişkin kötümserlik fiyatların 2 haftanın en düşük seviyesine yakın seyretmesine neden oldu.

Brent petrol dün 45.90 dolar seviyesine kadar gerilerken kapanışını 1.86 dolar düşerek 46.38 Dolar ile 14 Kasım'dan bu yana en düşük seviyesinden gerçekleştirdi. OPEC öncesi sabah saatlerinde ise yüzde 0.90 değer kazancı ile 47.66 dolarda... NYMEX piyasasında ham petrol ise dün 1.85 dolar düşerek 45.23 dolar ile iki haftadan bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirdi. An itibari ile yüzde 0.66 kazançla 45.54 dolar seviyesinde...

Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) bakanları, Eylül ayında ön anlaşması yapılan üretimin kısılması kararını görüşmek üzere bugün Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir araya gelecek. Grubun fiili lideri Suudi Arabistan, 2014 yılında desteklediği "istediğin kadar üret" politikasını değiştirmenin yollarını arıyor. Sekiz yıl aradan sonra gelen ilk üretimi kısma kararı gurp içinde görüş ayrılıklarına neden oluyor. İran, yıllar süren yaptırımların ardından üretimi artırmak istemesinden dolayı ayrıcalık istiyor.