Petrol, OPEC üyelerinin gelecek ayki gayrıresmi görüşmelerinden destekleyici bir sonuç çıkmayacağı beklentisi ile düştü.

Petrol fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini gelecek ay yapılacak olan gayrıresmi OPEC görüşmelerine ilişkin beklentilere çevirmeleri ve temsilcilerin üretimin dondurulmasına ilişkin bir planın olmadığını kaydetmesi ile birlikte, iki haftanın en yüksek kapanışından düştü.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Pazartesi günü yüzde 2.9 yükseldikten sonra yüzde 1 kadar geriledi. Fiyatlar dün 1.22 dolar artarak 43.02 dolar ile 25 Temmuz'dan bu yana en yüksek kapanışını yaptı.  Nymex piyasasında ham petrol yeni günde 44 sent düşerek varil başına 42.58 dolara kadar indikten sonra, şu saatlerde yüzde 0.86 eksi ile 42.66 dolara geldi. 

Brent petrolü ise, Pazartesi günü yüzde 2.5 yükselerek 45.39 dolar ile 22 Temmuz'dan bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Petrol 48 sent ya da yüzde 1.1 düşerek varil başına 44.90 dolara kadar indikten sonra şu saatlerde yüzde 0.42 gevşeme ile 44.96 seviyesinde...

Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) üyeleri, Katar Enerji bakanı ve topluluğun başkanı Mohammed Al Sada'ya göre, piyasaya istikrar kazandırma konusunda sürekli değerlendirmelerde bulunuyor. OPEC'ten iki temsilci, geçen hafta yaptıkları açıklamda, OPEC üyelerinin Cezayir'de yapılacak olan Uluslararası Enerji Forumu'nda piyasayı görüşme niyetinde olduğunu, ancak üretimin dondurulmasına ilişkin başarısızlığa uğrayan anlaşma çabalarını yeniden canlandırmak için bir plan olmadığını belirtti.

Petrol, geçen hafta Haziran ayındaki zirvesinden yüzde 20'nin üzerinde düşerek ayı piyasası oalrak tanımlanan duruma girmesinin ardından dalgalı seyretti. OPEC'in internet sitesinde yayınlanan Al Sada'nın açıklamalarına göre, fiyatların, talebin güçlenmesi ile birlikte, bu yılın ilerleyen dönemlerinde artması bekleniyor. ABD'de ham petrol ve benzin stokları mevsimsel olarak en az 20 yılın en yüksek seviyesinde kalırken, Goldman Sachs Group Inc., piyasanın 2016 yılının ikinci yarısı boyunca ılımlı bir açığa sahip olacağını kaydetti.

Sydney'de CMC Markets baş stratejisti Michael McCarthy, "OPEC'in arzı daraltma konusunda somut bir şeylegeleceğini kimse ciddi olarak düşünmüyor," dedi ve "40 dolar yakınındaki destekten sıçraması ile birlikte, arzda herhangi bir artış olmaması durumunda, petrol fiyatları, son dönemdeki işlem aralığının 44 ila 45 dolar civarındaki orta noktasına doğru hareket eder" şeklinde görüş bildirdi.