Petrol, üretim kısıntısı anlaşmasına yönelik kuşkular ve ABD'de artan petrol stoklarından dolayı 9 ayın en büyük haftalık kaybına yöneldi.

Petrol, üretim kısıntsı anlaşmasının uygulanmasına yönelik kuşkuların güçlenmesi ve artan ABD stoklarının arz fazlasını kötüleştirmesi ile birlikte, OPEC'in üretim indirimine gitme konusunda anlaşmaya varmasından sonraki kazançlarını geri verdi ve dokuz ayın en büyük haftalık kaybına yöneldi.

Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında Perşembe günü yüzde 1.1 düşerek 46.35 dolardan günü tamamladı. Haftanın son işlem gününde ise 15 sent yükselerek varil başına 46.53 dolara kadar çıkmasının ardından an itibari ile yüzde 0.41 yükselişle 46.46 dolar seviyesinde...  Fiyatlar bu hafta yüzde 6.6 düştü. Küresel gösterge Brent perolü, Ocak vadeli WTI'a kıyasla 1.09 dolar primli işlem gördü.

Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Perşembe günü yüzde 1.5 düşerek 44.66 Dolar ile 23 Eylül'den bu yana en düşük seviyesinden kapandı. Yeni günde 13 sent yükselerek varil başına 44.79 dolardan işlem görüyor. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 42 altındaydı.  Fiyatlar bu hafta yüzde 8 ile 5 Şubat haftasından bu yana en hızlı düşüşüne yöneldi.

Fiyatlar, OPEC'in 28 Eylül'de Cezayir'de üretimi düşürme konusunda vardığı ön anlaşmadan bu yana en düşük seviyesinden kapandı. Çarşamba günü açıklanan resmi verilere göre, ABD petrol stokları geçen hafta rekor hızda atarken, arz kısıntısı anlaşmasından muaf OPEC üyeleri Ekim ayında üretimlerini artırdı.

Petrol, OPEC üyelerinin, geçen Cuma Viyana'da anlaşmayı sonuçlandırmaya yönelik bir adım olan, ülkelerin üretim kotalarının belirlenmesi konusunda anlaşmaya varamamasının ardından varil başına 45 doların altına indi. Goldman Sachs Group Inc., 30 Kasım'daki resmi OPEC toplantısında anlaşma ihtimalini düşük görürken, Bank of America Merrill Lynch ve Citigroup Inc. anlaşmanın mümkün olduğunu düşünüyor.

OPEC'in dün yayınlanan aylık bülteninde, "Cezayir'de varılan anlaşmanın tüm üreticilerin kesin, kararlı adıkları ile tamamlanacağıkonusunda oldukça iyimseriz" ifadelerine yer verildi. OPEC Bülteni'nde yer alan değerlendirmede, petrol piyasası gözlemcileri OPEC'i veya üyelerini yargılamak, eleştirmek konusunda çok aceleci davranmamaları konusunda uyarıldı.

Melbourne'de IG Ltd. baş piyasa stratejisti Chris Weston, "Petrol piyasasına yönelik mükemmel bir negatiflik fırtınası var," dedi ve "OPEC'in durumu belirleyici ve yatırımcılar, Kasım'da etkili bir anlaşmaya varılacağına inanmakta zorluk çekiyor" şeklinde görüş bildirdi.