Petrol dün 50 dolara yaklaştıktan sonra gevşedi.

Petrol, OPEC'in sürpriz bir şekilde son sekiz yılda ilk kez üretimin düşürülmesi yönünde karar almasının ardından bir ayın en yüksek seviyesi yakınında işlem gördü.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, son iki günde yüzde 7 yükseldikten sonra fazla değişmedi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) üye ülkeleri , Çarşamba günü Cezayir'deki gayrıresmi toplantıda, petrol üretimini günlük 32.5 milyon ila 33 milyon varil aralığına düşürme kararı aldı. Bu karar ile birlikte, iki yıldır Suudi Arabistan öncülüğünde uygulanan "istediğin kadar üret" politikası sona erdi. ABD'de Perşembe günü açıklanan resmi verilere göre, ABD'de petrol stokları geçen hafta düştü.

WTI, Nymex piyasasında, Perşembe günü 47.83 dolardan kapandı.Yeni güne aynı seviyelerden başlayan petrol 8 sent düşerek varil başına 47.75 dolara kadar indikten sonra, 47.80 dolara geldi. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 32 altındaydı.

Brent petrolü, dün 49.78 doları gördükten sonra 49.60 seviyesinden kapandı. Haftanın son işlem gününde ise varil başına 49.80 dolara çıktıktan sonra an itibari ile yüzde 0.40 kayıpla 49.40 dolar seviyesinden işlem görüyor. Küresek gösterge Brent petrolü ABD göstergesi WTI'a göre 1.41 dolar primli seyretti.