Petrol dünkü sert düşüşün ardından düşüşünü durdurarak dengelenmeye çalışıyor.

yatirimyeri tarafından derlenen habere göre, Petrol fiyatları 50 dolar üzerindeki seviyelerinden başlayan düşüşünü dün de hızlı bir şekilde sürdürerek 48 dolar seviyelerinin altına geriledi ve bu hafta yüzde 5.2 düştü. ABD verisinin petrol stoklarının arttığını işaret etmesiyle birlikte başlayan kayıplarını doların düşüşünü sürdürerek ABD parası cinsinden emtianın cazibesini artırmasıyla birlikte en sert haftalık kaybını azalttı. 

Brent petrol dün 48.50 seviyesindeki açılışın ardından sert düşerek kapanışını 47.01 dolar seviyesinden gerçekleştirdi. Dolar endeksinin, gevşemesi ile kayıplarını azaltan petrol bugüntepkiyerek 47.82 dolar seviyesini test etti. Şu saatlerde ise yüzde 1.65 yükselişle 47.70 dolar seviyesinde. NYMEX ise 45 dolar seviyelerine gevşedikten sonra yeni günde yüzde 0.82 primle 46.59 dolar seviyesinde…

Rusya Petrol Bakanı Alexander Novak, Rusya ve Suudi Arabistan arasında petrol piyasasına yön vermek için işbirliğine ihtiyaç olmadığını, düşük fiyatların 10 ile 15 yıl arası sürebileceğini belirtti. Ayrıca Novak, doğalgaz borcunu ödemediği için Belarus’a petrol ihracını azaltacaklarını bildirdi.

Şubat ayında görülen 12 yılın en düşük seviyesinden yükselen petrol, daha yüksek fiyatların ABD'de üretim artışını teşvik edeceği yönündeki spekülasyon ile kazançlarına ara verdi. Conoco Phillips, Kanada'da Surmont tesisindeki petrol kuyularının yaklaşık yüzde 75'ini yeniden faal hale getirdi.

Sydney'de CMC Markets baş analisti Ric Spooner, “Kanada üretiminin geri dönüşü ile fiyatlar gidebileceği yer kadar gitmiş olabilir. Düzeltme hareketinin yılın başlarında olacak bir düzeltmeye göre daha sınırlı olması yüksek ihtimal çünkü piyasa dengelenmeye daha yakın gibi görünüyor” dedi.