Petrol, Venezula’nın arz fazlası sorunu yaşayan piyasanın istikrarlaştırılması amacıyla bir OPEC Zirvesi yapılmasını teklif etmesi ile düşüşü 2. güne taşıyor.

Petrol, Venezula’nın küresel arz fazlası sorunu yaşayan piyasanın istikrarlaştırılması amacıyla bir OPEC Zirvesi yapılmasını teklif etmesi ile düşüşü 2. güne taşıyor.

Petrol vadelileri, New York’ta yüzde 2 kadar geriledi. Venezuela Başkanı Nicolas Maduro, devletin sahip olduğu yayın organı Telesur’a yaptığı açıklamada, “Rusya dahil olmak üzere Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu (OPEC) dışındaki üreticiler söz konusu toplantıya davet edilecektir” dedi. Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak Cuma günü, “Üretimi fiyatlarda kısa vadeli bir yükseliş sağlamak için düşürmek, küresel piyasaları olumsuz etkileyen hastalığın ilacı değil” değerlendirmesini yaptı.

Petrol, Çin’de talebin yavaşladığı endişelerinin küresel piyasalarda volatiliteyi tetiklemesi ile geçtiğimiz üç haftada dalgalanma gösterdi. Fiyatlar, arz fazlası sorununun süreceği işaretleri ile bu yılın Haziran ayındaki kapanış zirvesinden yüzde 25’ten fazla aşağıda seyrediyor. OPEC üyeleri üretim seviyesini korurken, ABD’de petrol stoklar 5 yıllık mevsimsel ortalamanın yaklaşık 100 milyon varil üzerinde seyrediyor.

Sydney’deki Fat Prophets analistlerinden David Lennox, “Geniş arz temellerinde bir değişiklik olmadı. Volatilite kalacak ancak petrolde dip seviyenin görüldüğünü ümit ediyorum” dedi.

Ekim vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Nymex elektronik işlemlerde, 90 sent kadar gerileyerek varil başına 45.15 dolar oldu ve Syndey saati ile 17.06’da varil başına 45.76 dolardan işlem gördü. Kontrat Cuma günü 70 dolar düşüş ile 46.05 dolara inmişti. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 13 altında seyrediyor. Fiyatlar bu yıl yüzde 14 geriledi.

Ekim vadeli Brent petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında 83 sent kadar veya yüzde 1.7 değer kaybederek varil başına 48.78 dolardan alıcı buldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI petrol arasındaki fark 3.55 dolar seviyesinde.