Petrol, ABD'de sondaj kuyusu sayısının artması ve İran'ın ihracatı artıracağı haberleri ile düştü.

Petrol, ABD'de üreticilerin petrol sondajarını artırmaları ve İran'ın, OPEC'in geçen hafta üretimi düşürme konusunda anlaşma sağlamasının ardından ihracatı artırmaya yönelmesi ile birlikte, altı haftanın en yüksek kapanışından düştü.

Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Cuma günü 41 sent yükselerek 48.24 dolar ile 19 Ağustos'tan bu yana en yüksek kapanışını yaptı. Yeni haftaya 46 sent düşerek varil başına 47.78 dolara kadar düşüşle başlayan petrol, şu saatlerde 47.99 dolardan işlem görüyor.. Kontrat  Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamasının yaklaşık yüzde 50 altındaydı. Fiyatlar Eylül ayında yüzde 7.9 yükseldi.

Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında Cuma günü 18 sent düşerek 49.06 dolardan kapandı. Haftanın ilk işlem gününde 50.03 dolardan başlayan brent petrol şu saatlerde yüzde 0.16 kayıpla 49.92 dolarda... 

Vadeli petrol kontratları New York'ta, öneki üç seansta yüzde 8 yükselmesinin ardınndan yüzde 1 kadr düştü. ABD'de aktif petrol kuuyusu sayısı, Baker Hughes Inc.'nin Cuma günü açıkladığı verilere göre, beşinci hafta üst üste artarak Şubat ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Devlete ait IRNA haber ajansına göre, İran petrol ihracatını önümüzdeki aylarda günlük 2.35 milyon varile çıkarmak istiyor. OPEC üyesi İran halihazırda günlük 2.2 milyon varil petrol ihraç ediyor.

Petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ülkelerinin sekiz yıl sonra ilk kez arzı azaltma yolunda anlaşma sağlamasının ardından Nisan ayından bu yana en büyük aylık kazancını gerçekleştirdi. Üretim kotaları Kasım ayındaki resmi OPEC toplantısında belirlenecek. Anck Nijerya, İran ve Libya bu anlaşmadan muaf olduklarını açıkladı ve Irak, OPEC'in ülkesnin üretim seviyelerine ilişkin tahminlerini kabul etmediğini kaydetti. Rusya geçen ay üretimini Sovyet sonrası rekor seviyeye yükseltti.

Melbourne'de IG Ltd. piyasa analisti Angus Nicholson, "Petrol, OPEC'in nasıl bir anlaşma yapacağını görmek için Kasım'daki toplantının beklenmesi ile birlikte, muhtemelen 45 ile 50 dolar arasında kalacak," dedi ve "OPEC'in yeni üretim seviyelerini nasıl kontrol edeceği ve üretim tavanlarını aşmaları durumunda üyelerin kotalara nasıl çekileceği konusunda soru işaretleri var" şeklinde görüş bildirdi.