Petrol üretimin dondurulmasına ilişkin endişelerle düştü.

Petrol, gelecek ay petrol üreticilerinin düzenleyeeği gayrıresmi görüşmelerde, piyasaya istikrar getirme konusunda bir anlaşmaya varılamayabileceği endişeleri ile değer kaybetti.

Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Cuma günü 31 sent yükselerek 47.64 dolardan kapanmış ve haftalık kaybını daraltmıştı. Ham petrol yeni haftaya düşüşle başladı. Şu saatlerde varil başına yüzde 1.24 düşüşle 47.05 dolardan işlem görüyor. Fiyatlar geçen hafta yüzde 1.8 düştü.

Brent petrolü, geçtiğimiz haftayı 50.75 dolara yükseldikten sonra 49.65 dolardan kapattı. Brent petrol yeni günde yüzde 1.2 düşüşle varil başına 49.28 dolara kadar indikten sonra şu saatlerde 49.31 dolardan işlem görmekte. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a göre 2.29 dolar primli işlem gördü.

Birleşik Arap Emirlikleri Petrol Bakanı Suhail Al Mazrouei, twitter yoluyla yaptığı açıklamada, petrol piyasasının yakın bir azamanda istikrar kazanması gerektiğini söyledi. Dana Gas PJSC CEO'su Patrick Allman-Ward'a göre, İran'ın yaptırımlar öncesi OPEC piyasa payına ulaşana kadar üretimi artırma planı, ortak hareket için beklentileri zayıflatıyor.

Petrol, ayı piyasasına girdikten yaklaşık üç hafta sonra, 18 Ağustos'ta boğa piyasasına girdi. Fiyatlar, kısmen Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OEPC) üyeleri arasındaki görüşmelerin piyasaya istikrar getirebilecek bir adımla sonuçlanabileceği spekülasyonuna bağlı olarak yükseldi. Petrol üretiminin dondurulmasına ilişkin teklif Şubat ayında yapıldı, ancak Nisan ayındaki toplantıda bir sonuç alınamadı.

Sydney'de Australia & New Zealand Banking Group Ltd. kıdemli emtia stratejisti Daniel Hynes, Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede, "Petrol üreticilerinin üretimin dondurulması konusunda bir şekilde anlaşmaya varma olasılığı göreceli olarak düşük," dedi ve "Bu, açık bir şekilde başarılı bir ikna etme egzersizi" şeklinde görüş bildirdi.