Petrol, ABD'de aktif sondaj kuyusu sayısının artmaya devam etmesi ile birlikte değer kaybetti.

Petrol, Rusya'nın OPEC ile üretim kısıntısı konusunda yakın bir zamanda anlaşma olabileceği konusunda süphelerin oluşmasına neden olmasının ardından, ABD'de üreticilerin altıncı hafta üst üste aktif petro sondaj kuyusu sayısını artırması ile birlikte düşüşünü 50 doların altına genişletti.

Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Euorpe piyasasında, Cuma günü 58 sent ya da yüzde 1.1 düşüşle 51.93 dolardan kapandı. Yeni haftaya düşüşle başlayan petrol 63 sent ya da yüzde 1.2 kayıpla varil başına 51.30 dolara kadar düştü. Küresel gösterge Brent petrolü, Aralık vadeli WTI'a kıyasla 1.57 dolar primli işlem gördü.

Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Cuma günü 63 sent düşüşle 49.81 dolardan kapandı. Bugün 66 sent düşüşle varil başına 49.15 dolara kadar indikten sonra 49.36 dolara geldi. Fiyatlar  Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 10 altındaydı.

Vadeli petrol kontratları New York'ta , Cuma günü yüzde 1.3 düştükten sonra yüzde 1.3 daha değer kaybetti. Baker Hughes Inc.'nin açıkladığı verilere göre, ABD'de aktifpetrol sondaj kuyusu sayısı 3 artarak 428 ile Şubat ayından bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, Cezayir'de geçen ay üretimin kısılması konusunda OPEC'in anlaşmaya varmasının ardından, İstanbul'da düzenlelen Dünya Enerji Kongresi'nde OPEC ile bir anlaşma imzalanmasını beklemediğini söyledi.

Petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) üyelerinin 28 Eylül'de sekiz yıl sonra üretimi ilk kez kısma kararı almasının ardından yaklaşık yüzde 10 değer kazandı. OPEC üyeleri anlaşmanın uygulanmasına yönelik görüşmeler yapmak için bu hafta İstanbul'da bir araya gelecek ve grup üyelerinin üretim kotalarına ilişkin karar ise 30 Kasım'da Viyana'da yapılacak resmi OPEC toplantısında alınacak. ABD'de petrol üretimi, iki yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine inmesinin ardından, üreticilerin Haziran sonundan bu yana sondaj faaliyetlerini azaltmaması ile birlikte, düşüşünü durdurdu.

Sydney'de CMC Markets baş piyasa analisti Michael McCarthy, "ABD'de üretimdeki bu yukarı dönüş mevcut ralliyi yoldan çıkarma tehdidini getiriyor," dedi ve "Fiyatların 50 doların üzerine her çıkışı ABD'de atıl bekleyen kuyulardan bazılarının faaliyete geçmesine neden oluyor ve sanırım bu, piyasanın şu an için fiyatların zirve yakınında olduğu düşüncesine gelmesinin sebeplerinden biri " şeklinde görüş bildirdi.