Petrol Rusya'dan gelen karışık mesajlara rağmen tutundu.

Petrol, Rusya'nın OPEC'in piyasaya istikrar kazandırmaya yönelik çabalarına katılıp katılmayacağına ilişkin belirsizlikle birlikte varil başına 50 doların, brentpetrol ise 52 doların üzerinde tutundu.

Brent petorlü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 73 sent düşüşle Salı gününü 52.41 dolardan kapadı. Sabah saatlerinde 21 sent yükselerek varil başına 52.62 dolara çıktı.An itibari ile ise yüzde 0.21 kazançla 52.60 dolar seviyesinde... Kontrat  Küresel gösterge Brent petrolü, Aralık vadeli WTI'a kıyasla 1.28 primliişlem gördü.

Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Salı günü 56 sent düşerek 50.79 dolardan kapandı ve Temmuz 2015'ten bu yana en yüksek kapanışından geriledi. Bugün ise 11 sent yükselerek, varil 50.93 dolara çıktıktan sonra şu saatlerde yüzde 0.20 artı ile 50.89 dolarda. Kontrat Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamasının yüzde 70 altındaydı.

Vadeli kontratlar New York'ta, Salı günü yüzde 1.1 düştükten sonra fazla değişmedi. Rusya'nın en büyük üreticisi Rosneft PJSC, Reuters'te çıkan habere göre, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ülkesinin Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) üretimi sınırlama adımına katılacağını kaydetmesinin ardından, üretimi kısmayacaklarını söyledi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rosneft CEO'su Igor Sechin'in yorumlarının Putin'in arz anlaşmasına yönelik duruşuyla çelişmediğini belirtti.

Petrol, Suudi Arabistan'ın üretimin kısılması konusunda anlaşmaya varılacağına yönelik iyimserliğini dile getirmesi ve Rusya'nın böyle bir anlaşmaya destek vereceğini işaret etmesi ile birlikte, Pazartesi günü 15 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Suudi Arabistan petrol bakanı Çarşamba günü üreticilerin katılacağı toplantı öncesi İstanbul'dan ayrılırken, OPEC Genel Sekreteri Mohammed Barkindo, anlaşma konusunda işin büyük bölümünün zaten tamamlandığını ve Rusya, Azerbaycan, Cezayir ve Venezuela'nın aralarında bulunduğu ülkelerin halen "notları karşılaştırmak" için toplanacaklarını söyledi. OPEC ülkelerinin arz kotaları Kasım ayında Viyana'da yapılacak resmi toplantıda belirlenecek.

Melbourne'de IG Ltd. piyasa analisti Angus Nicholson, "Kasım ayındaki OPEC toplantısı yaklaşırken, arz anlaşmasına ilişkin sşüpheler ile birlikte, piyasada volatilite olabilir," dedi ve "Arz anlaşmasına varılması durumunda yukarı yönlü bir şok olabileceği beklentisi ile, fiyatların 45 doların altına düşmesini beklemiyorum" şeklinde görüş bildirdi.