Brent petrol varil başına 50 doların üzerinde seyrediyor.

yatirimyeri tarafından derlenen habere göre, Uluslararası piyasalarda petrol fiylatları son 6 ayın en yüksek seviyesine çıktı. ABD'de petrol stoklarının azaldığına işaret eden veriler global piyasada sıkışma yaşanacağı yönünde beklentilerin ortaya çıkmasına yol açtı.Ancak uzmanlara göre dün açıklanan petrol stokları petrol tüketiminin artmış olmasından değil üretimin bir miktar yavaşlamış olmasından kaynaklandı. Bu nedenle petrolün son günlerde yükselmesine neden olan temel faktörlerden biri belirginliğini kaybettiği için petrolün yükselişleri
sınırlı olabilir.

Brent petrolünün varil fiyatı bu sabah 50 dolar/varil sınırını aşarak 50,13 dolar/varil seviyesini gördü. Şu sıralarda ise düne göre 38 cent artışla 50,12 dolar/varil seviyesinden işlem görüyor. NYMEX'de Batı Teksas petrolü ise 49,93 dolar/varil seviyesini gördü. Batı Teksas petrolü şu sıralarda 34 cent artışla 49,90 dolar/varil seviyesinde.

ABD Enerji Bakanlığı'na bağlı Enerji Bilgi İdaresi'nin dün açıkladığı haftalık verilere göre ABD'de ham petrol stokları 4,2 milyon varil azaldı. Beklentiler ise stokların 2,5 milyon varil azalacağıyönündedi.

Asya hisse senetleri, Brent petrolünün Kasım ayından bu yana ilk kez varil başına 50 dolar seviyesinin üzerinde işlem görmesinin ardından bir haftanın en yüksek seviyesine çıktı ve petrol ihraç eden ülkelerin para birimleri güç kazandı.