Petrol, yavaşlayan talep ve arz fazlası sorunun sürdüğü işaretleri ile varil başına 50 doların altından işlem görüyor.

Petrol, İran arzının küresel arz fazlasını şiddetlendireceği spekülasyonu ve ABD’den Çin’e talebin yavaşladığı işaretleri ile varil başına 50 doların altında, 6 ayın en düşüğüne yakın seviyeden işlem görüyor.

Brent petrol vadelileri, Pazartesi günü yüzde 5.2 gerileyerek Ocak ayından bu yana ilk kez 50 doların altına inmesinin ardından yatay bir seyir izliyor. Obama yönetimi, İran ile yaoılan nükleer anlaşma konusunda Körfez Arap müttefiklerinin desteğini kazandı. İran, yaptırımların kaldırılmasının ardından petrol üretimini artırma taahhüdü verdi. ABD rafinerileri, Temmuz ayında rekor miktarda benzin üretimi gerçekleştirdi. Ancak rafineriler her yıl olduğu gibi Ağustos’tan Ekim’e kadar bakım yapılması için yavaşlama dönemine giriyor.

Petrol, genişleyen arzlar ve Çin’deki ekonomik yavaşlamanın altından bakıra emtiada düşüşü tetiklemesi ile ayı piyasasına girdi. ABD petrol stoklarının geçtiğimiz hafta düşüş gösterdiği tahmin ediliyor. Ancak ülkede stoklar 5 yıllık mevsim ortalamasının yaklaşık 95 milyon varil üzerinde seyrediyor.

Sydney’deki CMC Markets baş analisti Ric Spooner, “Aşağı yönlü hareket devam ediyor ve arz fazlası probleminde bir hafifleme işareti yok. İran petrol yaptırımlarının kaldırılması ile arza yeni ve önemli bir kaynak eklenebilir” dedi.

Eylül vadeli Brent petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında, 35 sent yükselerek Singapur saati ile 10.46’da varil başına 49.87 dolardan işlem gördü. Kontrat, Pazartesi günü 2.69 gerileyerek 49.52 dolar ile 29 Ocak’tan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI petrol arasındaki fark 4.39 dolar seviyesinde.

Eylül vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) petrol kontratı, Nymex elektronik işlemlerde, 33 sent artış göstererek varil başına 45.50 dolardan alıcı buldu. Kontrat Pazartesi günü 45.17 dolar ile 19 Mart’tan bu yana en zayıf kapanışı yaptı. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 12 altında seyrediyor. Fiyatlar, Haziran’daki 2015 zirvesinden yüzde 20’den fazla gerileyerek ayı piyasasına girdi.