Petrol piyasasında dikkatler Çarşamba günü Cezayir'de yapılacak gayrıresmi OPEC toplantısına çevrildi.

Petrol, OPEC üyeleri Nijerya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Çarşamba günü Cezayir'de gerçekleştirilecek toplantıda piyasaya istikrar getirmeye yönelik bir anlaşmayı destekleyeceklerini açıklamaları ile birlikte yükselişini varil başına 46 doların hemen altında durdurdu.

Brent petrolü, Pazartesi günü yüzde 3.2 yükselerek 46.93 dolardan kapattı. Yeni güne yükselişle başlayan brent petrol47.26 doları gördükten sonra 50 sent düşerek varil başına 46.83 dolara kadar indi. Şu saatlerde yüzde 0.62 kazançla 47.20 dolardan işlem görüyor. Kontrat Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a kıyasla 1.38 dolar primli işlem gördü.

Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında Pazartesi günü 1.45 dolar yükselerek 45.93 dolardan kapandı. Açılışta 45 sent düşüşle varil başına 45.48 dolara kadar indikten sonra, şu saatlerde yüzde 0.15 kayıpla 45.85 dolara geldi. 

Birleşik Arap Emirlikleri Petrol bakanı Suhail Al Mazrouei, ülkesinin diğer üyelerin katılması durumunda üretimin dondurulmasını destekleyeceğini, ancak üretim kesintilerin tartışma dışı olduğunu söyledi. Nijerya'nın Petrol Kaynaklarından Sorumlu Devlet Bakanı Emmanuel Ibe Kachikwu, "Eminim ki bir anlaşma olacak" dedi. Venezuela'nın petrol bakanı ise, anlaşma olmaması durumunda fiyatların varil başına 20 doların altına inebileceği uyarısında bulundu.

Petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Toplululuğu (OPEC) ülkeleri ve Rusya'nın Çarşamba günü Cezayir'deki toplantıda piyasaya istikrar kazandırmanın yollarını arayacağı spekülasyonuna bağlı olarak Ağustos ayında ralli yaptıktan sonra dalgalı seyretti. Suudi Arabistan, İran'ın üretimi donrudması durumunda petrol üretimini düşürme teklifinde bulunurken, bu haftaki toplantıda bir anlaşma çıkmasını beklemediğini kaydetti. Üretimin dondurulması teklifiŞubat ayında getirilmiş, ancak Nisan ayındaki toplantıda bu konuda bir karar alınamamıştı.

Melbourne'de IG Ltd. piyasa analisti Angus Nicholson, "Bu toplantıda bir anlaşma çıkacağına ilişkin kuşkular artıyor," dedi ve "Ancak halen önümüzdeki aylarda bir anlaşmaya varılması için çok güçlü bir temel var gibi görünüyor. 45 dolar civarında çok önemli bir psikolojik çıpa var. Petrol daima bu seviyeye geri gelebilecekmiş gibi görünüyor. Bu dinamiğin gerçekten değişebilmesi için OPEC anlaşması gibi bir şeyler lazım" şeklinde görüş bilirdi.