Petrol "Suudi" açıklaması sonrası kayıplarını durdurdu.

Petrol, Suudi Arabistan'ın bölgedeki rakibi İran ile gelecekte üretime ilişkin anlaşma konusunda uzlaşmaya varabileceğini işaret etmesi ile birlikte kayıplarını varil başına 45 doların altında durdururken, her ki ülke, OPEC üyelerinin Çarşamba günü Cezayir'de yapacağı toplantıda bir anlaşma çıkmasını beklemiyor.

Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Salı günü 1.26 dolar düşerek 44.67 dolardan kapandı. Yeni günde ise 44.53 dolara gevşedikten sonra yüzde 0.13 kazançla 44.74 dolardan işlem görüyor. 

Brent petrolü dün 1.38 dolara ya da yüzde 2.9 düşerek 45.97 dolardan kapandı. Kontrat yeni günde varil başına 46.31 dolara çıktı. An itibari ile yüzde 0.06 eksi ile 46.18 dolardan işlem görüyor. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a kıyasla 1.49 dolar primli işlem gördü.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Khalid Al-Falih, Cezayir'in başkentinde yaptığı açıklamada, Kasım ayında bir anlaşmanın mümkün olduğunu söyledi ve aynı zamanda, İran, Libya ve Nijerya'nın anlam ifade eden maksimum seviyelerde petrol üretmesine izin verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, küresel üretimin 2017 sonlarına kadar talebi aşacağını kaydetti.

Petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) piyasaya istikrar getirecek kararlar alıp almayacağına ilişkin spekülasyonlarla birlikte, geçen haftadan bu yana 45 dolar civarında dalgalandıç Suudi Arabistan İran'ın üretimi dondurması durumunda daha az petrol üretmeyi teklif ederken, hiçbir ülke bugünkü toplantıda bir anlaşma beklemiyor. Üretimin dondurulması teklifi Şubat ayında getirilmiş, ancak Nisan ayındaki toplantıda bu konuda bir anlaşmaya varılamamıştı. OPEC'in bir sonraki resmi toplantısı Kasım ayında Viyana'da düzenlenecek.

Sydney'de CMC Markets baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, "OPEC üyeleri kendi çıkarlarını korumaya çabalıyor ve bu dikkate allındığında, ortak bir çaba ortaya çıkamaz," dedi ve "Petrol varil başına 40 ile 50 dolar aralığına sıkıştı ve bu safhada, ufukta bu bandın kırılmasına yol açacak bir gelişme görülmüyor" şeklinde görüş bildirdi.