Petrol, ABD’de petrol stoklarının arttığı beklentileri ile varil başına 45 doların altında kayıpları genişletiyor.

Petrol, ABD’de stokların üst üste 2. haftada da genişlediğini göstermesi beklenen veri öncesinde varil başına 45 doların altında kayıpları genişletiyor.

Petrol vadelileri New York’ta yüzde 1.8 kadar geriledi ve düşüşü 4. güne taşıyor. Energy Information Administration’ın (EIA) Perşembe günü açıklayacağı veri öncesinde Bloomberg anketine katılan analistler ABD’de petrol stoklarının geçtiğimiz hafta 900,000 varil yükseldiği tahmininde bulunuyor. EIA, Asya’daki ekonomik yavaşlamaya atıfta bulunarak 2016 yılı için küresel petrol ürünleri talebi beklentisini düşürdü.

Petrol, dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi Çin’de büyümenin yavaşladığı endişeleri ile iki haftadan uzun bir süre önce varil başına 40 doların altına inmesinden bu yana dalgalandı. Çin endişeleri küresel piyasalarda volatiliteyi tetiklemişti. Fiyatlar, küresel arz fazlası sorunun süreceği spekülasyonu ile bu yılın Haziran ayındaki zirvesinden yüzde 25’ten fazla aşağıda seyrediyor. Petroldeki gerilemede, Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu (OPEC) öncü üyelerinin üretimi sabit tutması ve ABD stoklarının artması etkili oluyor.

Sydney’deki CMC Markets baş stratejisti Michael McCarthy, “Piyasa şu an 42 ile 50 dolar aralığında ve bunun kırılması için kayda değer bir değişim gerekiyor” dedi.

Ekim vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Mymex elektronik işlemlerde, 73 sent kadar gerileyerek varil başına 43.36 dolar oldu ve Sydney saati ile 16.05’te 43.97 dolardan işlem gördü. Kontrat Çarşamba günü 1.79 dolar düşerek 44.15 dolar ile 27 Ağustos’tan bu yana en zayıf kapanışı yaptı. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 19 üzerinde seyrediyor. Fiyatlar bu yıl yüzde 17 geriledi.

Ekim vadeli Brent petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında, 82 sent veya yüzde 1.7 değer kaybederek varil başına 46.76 dolardan alıcı buldu. Kontra Çarşamba günü 1.94 düşüş ile 47.58 dolar oldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI petrol arasındaki fark 3.27 dolar seviyesinde.