Petrol, ABD'de petrol stoklarındaki düşüşle birlikte, son iki ayın en hızlı haftalık kazancına yöneldi.

Petrol New York'ta, ABD'de petrol stoklarının düşmesi ve petrol sondaj kuyusu sayısının azalması ile birlikte, son iki ayın en hızlı haftalık kazancına yöneldi.

Vadeli kontratlar New York'ta bu hafta yüzde 8.6 yükseldi ve 9 Ekim'den bu yana en hızlı haftalık kazancını gerçekleştirmeye yöneldi. ABD resmi verilerine göre, petrol stokları geçen hafta 5.88 milyon varil ile Haziran ayından bu yana en hızlı kaybını yaşadı. ABD petrol stoklarında, Bloomberg'in anketine göre, 1.2 milyon varillik bir artış öngörülüyordu. Körfez Sahili'nde bulunan rafineriler, her zaman olduğu üzere, lokal vergileri azaltmak için, yılsonuna doğru stoklarını azaltıyor. Baker Hughes Inc.'nin verilerine göre, ABD'de aktif petrol kuyusu sayısı bu hafta 3 azalrak 538'e indi.

Batı Teksas petrolünü (WTI) üst üste ikinci yılda da düşüş göstermeye yönelten küresel arz fazlası, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) bu ayın başındaki toplantıda, pazar payını korumak için, üretim kotasını kaldırmasının aardından daha da derinleşebilir. Dünya petrolünün yarısından fazlası için gösterge olan Brent petrolü 2015 yılını, ortalama fiyat dikkate alındığında, son 11 yılın en düşük seviyesinde geçmeye hazırlanıyor. Bu da petrol ihraç eden ülkeler ve petrol şirketleri üzerindeki baskıyı artırıyor.

Seul'de Samsung Futures Inc. emtia analisti Hong Sung Ki, "Küresel arz fazlasına ilişkin endişeler, geçen haftanın stoklarında görülen düşüşün etkisi ile biraz azaldı," dedi ve "Mevsimsel olarak petrol stokları düşüş göstermeli, ancak konu ne kadar hızlı düştüğü. Bu fiyat seviyesinde, sondaj kuyusu sayısı azalmaya devam etmeli" şeklinde görüş bildirdi.

Şubat vadeli WTI, Nymex piyasasında, 40 sent yükselerek varil başına 37.90 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 10:52'de 37.69 dolara geldi. Kontrat Çarşamba günü 1.36 dolar ya da yüzde 3.8 yükselerek 37.50 dolardan kapandı. Bu 8 Aralık'tan bu yana en yüksek kapanışı işaret ediyor. Fiyatlar bu yıl yüzde 29 düştü. Tüm vadelilerde işlem hacmi son 100 günün ortalamasının yaklaşık yüzde 56 altında.

Şubat vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 49 sent ya da yüzde 1.3 değer kazanarak varil başına 37.85 dolara çıktı. Kontrat Çarşamba günü yüzde 3.5 yükselerek 37.36 dolara ulaştı. Avrupa göstergesi Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a göre 7 sent iskontolu işlem gördü.

WTI bu hafta, ABD'de 40 yıl süren petrol ihracatı yasağının kalkmasının onaylanmasının ardından, Ocak ayından bu yana ilk kez Brent petrolünden daha yüksek seviyeye çıktı