30 yıldır sektörüne yenilik katmaya devam eden Petek Banyo Sistemleri, bu yıl toplu konutlara özel tasarladığı projelere odaklandı.

Farklı ve yeni tasarımları ile sektördeki liderliğini koruyan Petek Banyo Sistemleri, ürünlerini müşterilerin ihtiyaçlarına en uygun şekillerde tasarlıyor. Firmanın elde ettiği istikrarlı başarının ardında ise hiç şüphesiz ki her zaman ön planda tutuğu kalite yer alıyor.
 
Şirketin geçmişten günümüze izlediği yolu anlatan Petek Banyo Sistemleri Genel Müdürü Ercan Bunyak, hammadde alımından, ürünün nihai tüketiciye sevkiyatına kadar birbirini takip eden tüm aşamalarda kaliteden asla ödün vermediklerini vurguladı.
 
Şirketin çalışma anlayışına değinen Bunyak, “Banyo dekorasyonunun temelinde banyo mobilyası ve aksesuar yatar. Ürün tasarımlarını yaparken tüketicinin ihtiyaçları doğrultusunda olmasına özen gösteriyoruz. Ürünün hangi gelir grubuna hitap edeceği, ihtiyacı nasıl karşılayacağı bizim için son derece önemli konular” dedi.
 
Firmalarının toplu konutlar için özel projeler hazırladığına dikkat çeken Bunyak; “Toplu konut projeleri için özel tasarladığımız ve geliştirdiğimiz modellerimiz var. Biz projeye uygun modelleri müşterinin istekleri doğrultusunda, bizi yönlendirmesiyle belirliyoruz” açıklamasını yaptı.
 
Proje departmanımız oldukça aktif çalışıyor
 
“İnşaat pazarına hakim olmak için proje bazlı işleri iyi bilmek ve bu işlerde aktif olarak rol almak gerek” ifadelerini kullanan Bunyak, “Bu işlerin takibinin yapılması, şantiyelerde markamızın kullanılmasının sağlanması ve bunun için yapılacak olan çalışmalar proje departmanımız tarafından yürütülüyor. Banyo mobilyası ve aksesuarlar ince işlerdir. Petek Banyo Sistemleri olarak toplu proje bazında çalışacağımız firmayla kaba inşaat sırasında görüşmeler yapıyoruz. Bu görüşmelerin olumlu sonuçlanması neticesinde, banyoların ıslak zemin seramiği döşendikten sonra banyo mobilyasının ve aksesuarların montajını yapıyoruz” dedi.
 
Banyo mobilyası ve tasarımı arasındaki ilişkiyi de değerlendiren Bunyak, “Artık evlerde birden fazla banyo kullanılıyor. Ortalama büyüklüğü olan ve kalabalık olmayan bir ailenin yaşayabileceği evde bile ana banyo, ebeveyn banyosu, misafir tuvaleti yer alıyor. Çok daha geniş evleri incelediğimiz de aile bireylerinin hepsinin özel banyosu olduğunu görüyoruz. Evin büyük, banyonun da geniş olması halinde kişiye özel banyo konsepti oluşturmak imkansız değil. Banyo küçük ise ve bütün ev halkı o banyoyu kullanacaksa, orayı herkesin ihtiyacına cevap verecek hale getirmek zorundasınız” diye konuştu.
 
“Küçük bir banyoya sahip olanlar daha fazla alandan faydalanmak için modüler dolaplar ve çekmeceler kullanabilirler” bilgisini veren Bunyak, “Elinizi, yüzünüzü yıkarken, dişlerinizi fırçalarken, saçınızı tararken sıra beklememek ve vakit kaybetmemek için çift lavabolu ve çift aynalı modellerde ideal bir çözüm. Biraz yer kaplayacak gibi dursa da tek ana dolap kullanacağınız için sorun olmayacaktır. Böylece mekan tasarrufu sağlanabilir. Banyolar için yerden tasarruf etmeyi sağlayacak; mekanı düzene sokacak birçok seçenek var” açıklamasını yaptı. 
 
Rekabet için farklı tasarımlar şart
 
Banyoların değişik renk ve doku alternatiflerinin bir araya gelmesiyle oluşan farklı tasarımlarla hareketleneceğinin altını çizen Bunyak, ”Rekabet edebilmek ve maliyetleri düşürmek için değişik materyalleri tasarımlara uygulayarak farklı konseptler oluşturmak gerekli. Bu yüzden dünyada ki yenilikleri teknik anlamda bilmek, tespit etmek ve imkanlar ölçüsünde kendi işimizde kullanmamız lazım” dedi. 
“Dekorasyon ve zaman değişken bir olgu ve bu olguya bağlı olarak tasarımlar da renk tercihleri de değişime uğruyor” ifadelerini kullanan Bunyak, “Modern ve klasik çizgiler, sert ve yumuşak hatlar bir arada kullanılabiliyor. Denge ve özgürlüğü yakaladığınız zaman zıt ama uyumlu tasarımlar ortaya çıkıyor. Günümüzde bilinen formların yerini kişisel ihtiyaçlara cevap veren pratik çözümler aldı.  Banyoda kullanılan dolap ünitelerinde karşımıza çıkan renkli çizgiler, banyonun tasarım günlüğünü farklı boyutlarla hayatımıza taşıyor.
 
Banyo mobilyasında anlayış değişti
 
Uyum ve bütünlük temel alınarak farklı formlarda tasarlanan lavabolar, küvetler, armatürler, aksesuarlar, geometrik hatlar, kulpsuz dolaplar, gizlenen raflar bir araya gelip tercih hakkı sınırsız bir dünyanın kapılarını açarak klasik ve rutin banyo mobilyası anlayışını geride bıraktı. Kullanılan hammadde, uygulanan boya, aksesuar, tasarım banyo mobilyasına kimlik kazandırır. Bir standarda bağlı kalmak sadece o standart döneminin zirvesindeyken doğru. Ama zaman ilerledikçe yeni malzemeler, yeni teknolojiler ve yeni hayat biçimleri gelişiyor. Buna ayak uydurmak lazım. Çünkü banyolarda değişecek ve değiştirilecek çok şey var” diye konuştu.
 
Temel prensibimiz estetik ve kullanım kolaylığı
 
Ercan Bunyak, “ürünlerimizi tasarlarken, başka tasarımlarla kesişmemesine özellikle dikkat ediyoruz. Ayrıca tasarladığımız bir ürün modeli beklediğimiz talebi görmediği zaman üretimden kalkabiliyor ya da bazı değişikliklerle yıllarca satılabiliyor. Müşterinin aldığı ürünü kullanamaması hem o modelin tasarımını hem de üretimini doğal olarak etkiliyor. Ürünlerimizin kaliteli, estetik ve aynı zamanda kullanışlı olması markamızın temel prensibi. Müşteri öneri ve isteklerine yönelik renk, ölçü ve tasarım seçenekleri geliştirildiğin de çok şık banyolar oluşturulabilir” diye konuştu.