Otokar, İran firması OGHAB ile ürün gamında yer alan Navigo araçlarının CKD satışı ile OGHAB tarafından teknoloji ve lisans kullanımına yönelik sözleşme imzaladı

Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan açıklama aşağıda bulunuyor:

Şirketimiz ile İran'da yerleşik OGHAB Afshan Industrial and Manufacturing Co. (OGHAB) arasında, şirketimizin ürün gamında yer alan Navigo araçlarının CKD satışı ile OGHAB tarafından teknoloji ve lisans kullanımına yönelik sözleşme imzalanmıştır.

Sözleşme 3 yıl için imzalanmış olup, 2 yıl uzatma opsiyonu bulunmaktadır. Şirketimiz tarafından Navigo araçları CKD olarak OGHAB'a ihraç edilecek; İran'da araçların montajı, Otokar markasıyla satış ve pazarlaması ise OGHAB tarafından gerçekleştirilecektir. Sözleşmede ilk yıl sonrasındaki dönemler için aracın yerel yasal yükümlülüklere uygun olması koşuluyla minimum 500 araçlık alım garantisi bulunmaktadır. İlk yıl için alım garantisi bulunmamakta olup, izleyen dönemlerde alım garantisi kapsamında bugünkü koşulların geçerli olması halinde yıllık yaklaşık 50 milyon TL ciro elde edilmesi söz konusu olabilecektir. İran'daki homologasyon düzenlemeleri ve pazar koşullarındaki gelişmelere bağlı olarak satış adedi ve elde edilecek ciro değişebilecektir.
İmzalanan teknoloji transferi sözleşmesi kapsamında Şirketimizce 500.000 Euro lisans bedeli ve ileride Otokar yerine İran'dan tedarik edilecek her bir CKD kitindeki yerelleştirilen parçalar için değişen tutarlarda royalty ödemesi tahsil edilecektir.