loading...
Yükleniyor...
kapat
Osmaniye'nin Gelişmesi İçin Lobi Toplantısı Yapıldı

Osmaniye'nin Gelişmesi İçin Lobi Toplantısı Yapıldı

Osmaniye'nin sorun ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü il lobi toplantısı, Vali Kerem Al başkanlığında yapıldı.

Tamamını Oku
Kadirli'de Kırmızı Turp Hasadı Başladı

Kadirli'de Kırmızı Turp Hasadı Başladı

Türkiye'deki turpun yüzde 70'inin yetiştirildiği Osmaniye'nin Kadirli İlçesi'nde turp hasadı başladı.

Tamamını Oku
Osmaniye'nin İhracatı Yüzde 80 Arttı

Osmaniye'nin İhracatı Yüzde 80 Arttı

Osmaniye'nin ihracatı yılın ilk üç ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 80 artışla 31 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Tamamını Oku
Osmaniye, Sanayi Şehri Olma Yolunda Hızla İlerliyor

Osmaniye, Sanayi Şehri Olma Yolunda Hızla İlerliyor

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, Organize Sanayi Bölgesi'nin gün geçtikçe büyüdüğünü ve şehrin sanayi şehri olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi. Celalettin Cerrah, İl Koordinasyon Kurulu'nun Valilik Ahmet Cevdet Paşa Salonu'ndaki 2011 yılı son toplantısında yaptığı konuşmada, Organize Sanayi Bölgesi (OSB)'nde 245 hektarlık parselinin yatırımcıya dağıtılmaya başlandığını kaydetti. Osb'de şu anda 10 bin işçinin çalıştığını kaydeden Vali Celalettin Cerrah yeni fabrikaların kurulmasıyla daha çok insana iş imkânı doğacağını belirtti.

Tamamını Oku
Kadirlili İş Adamları Yardım Masasıyla Devlet Desteklerinden Haberdar Olacak

Kadirlili İş Adamları Yardım Masasıyla Devlet Desteklerinden Haberdar Olacak

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde faaliyet gösteren Girişimci İşadamları Derneği (KAGİAD) 'Devlet Destekleri Yardım Masası' adlı proje için Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı(DOĞAKA) ile sözleşme imzaladı. Dernek Başkanı Muhittin Akkaya, kasım ayında faaliyete geçecek projenin içeriğiyle ilgili bilgi verdi. İşletmelerin ayakta kalabilmeleri için kendilerini hızla yenilemek ve teknolojiye ayak uydurmak zorunda olduğunu kaydeden Akkaya, maddi olarak sıkıntı çekmeyen firmalar bu süreci zarar görmeden atlatırken, küçük ve orta boy işletmelerin aynı süreci atlatmalarının sancılı ve güç olduğunu aktardı.

Tamamını Oku
Osmaniye'de 9 Ayda 73 Milyon Dolar İhracat Gerçekleşti

Osmaniye'de 9 Ayda 73 Milyon Dolar İhracat Gerçekleşti

Osmaniye bu yılın dokuz ayında 72 milyon 651 bin Dolar ihracat gerçekleştirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nin verilerine göre Osmaniye ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre 3 kat arttırdı.

Tamamını Oku
ZORKUN YAYLASI'NA 'YATIRIM' ATAĞI

ZORKUN YAYLASI'NA 'YATIRIM' ATAĞI

  Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Türkiye'nin en büyük yaylalarından biri olarak öne çıkan Zorkun Yaylası'nı, hayata geçirilen yatırımlar ve yapılan çalışmalarla birlikte bir 'cazibe merkezi' haline getirmek istediklerini söyledi.

Tamamını Oku
"GÜVENİLİR GIDA TÜKETİMİ BİLİNCİNİ OLUŞTURMA PROJESİ"

"GÜVENİLİR GIDA TÜKETİMİ BİLİNCİNİ OLUŞTURMA PROJESİ"

Osmaniye Tarım İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ortaklaşa organize ettiği "Güvenilir Gıda Tüketimi Bilincini Oluşturma Projesi" uygulandı. Proje kapsamında merkeze bağlı 50 ilköğretim okulunda eğitim gören öğrencilere "Bilinçli ve Güvenilir Gıda Tüketimi" eğitimi verildi. Projeyle ilgili bilgi veren Tarım İl Müdür Vekili İbrahim Poyraz, "Proje çerçevesinde müdürlüğümüzde Gıda Kontrolörü olarak görev yapan teknik personelimiz tarafından sabah ve öğleden sonra eğitim gören öğrencilere ayrı ayrı olmak üzere görsel destekli eğitim gerçekleştirilerek broşür dağıtıldı. Okullara güvenli gıda tüketimi ile ilgili afişler asıldı. Bakanlığımızca uygulamaya konulan ALO GIDA 174 telefon hattının da tanıtımının yapıldığı eğitim çerçevesinde öğrencilere bir gıda ürünü alırken dikkat edilmesi gereken hususlar, gıdaların hazırlanması ve muhafazası ile tüketilmesi sırasında uyulması gereken kurallar, açıkta satılan gıdalar, gıda satın alınan yerlerin taşıması gereken özellikler, gıda servis ve tüketimi öncesi ve sırasında yapılması gereken işlemler, gıda zehirlenmeleri, gıda maddeleri ile ilgili bir sorun ile karşılaşıldığında takip edilmesi gereken yol gibi konularda ayrıntılı bilgi aktarılarak merak edilen sorular cevaplandırıldı. Eğitim sonrasında öğrencilerin edindikleri bilgileri daha etkin kullanabilmelerine katkı amacıyla 'Bilinçli Gıda Tüketicisi' sertifikası dağıtıldı" dedi. Sıcak yaz aylarının yaşandığı bugünlerde yalnızca örencilerin değil tüm vatandaşların güvenli gıda tüketimi için satın aldıkları gıda ürünlerinde öncelikle Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan 'Üretim İzni' olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayan Poyraz, şunları söyledi: "Tüketicilerimiz, satın aldıkları ürünün son tüketim tarihinin geçmediğinden emin olmalı ve ambalajında bir sorun olup olmadığına bakmalıdırlar. Açıkta satılan gıdalar kesinlikle tüketilmemeli ve ambalajlı ürünlerin de satışa sunulduğu yerlerin etiket üzerindeki şartlara uyup uymadığı kontrol edilmelidir. Unutmayalım ki, en iyi kontrolör tüketicinin kendisidir ve en iyi ceza da uygun olmayanı satın almamaktır. Vatandaşlarımızı, geleceğimizin umudu çocuklarımızı bu eğitimlerde öğrendiklerini uygulama fırsatı konusunda onlara destek olmaya davet ediyor, sağlıklı ve mutlu bir yaşam için bilinçli ve güvenli gıda tüketmeye davet ediyoruz."

Tamamını Oku
HARUN REŞİT KALESİ’NİN RESTORASYON İHALESİ YAPILDI

HARUN REŞİT KALESİ’NİN RESTORASYON İHALESİ YAPILDI

Osmaniye’nin önemli tarihi eserlerinden biri olan Harun Reşit Kalesi’nin ihalesi yapıldı. Osmaniye İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Tabur, kaleler şehri olarak bilinen Osmaniye’de, 26 kale bulunduğunu belirtti. Geçen yıllarda Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen ödenekle iki kalenin onarım ve çevre düzenlemesi projelerinin hazırlatıldığını vurgulayan Tabur, Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından da onaylanan bu projelerden Düziçi ilçesindeki Harun Reşit Kalesi’nin restorasyon ihalesinin yapıldığını kaydetti. İhaleyi, merkezi Ankara’da bulunan San Grup İnşaat firmasının kazandığını belirten Tabur, "Önümüzdeki günlerde yer teslimi yapılacak. Kalenin halen 312 bin 995 TL ödeneği mevcut. Harun Reşit Kalesi restorasyon ve çevre düzenlemesi işinin tamamlanabilmesi için 575 bin TL daha ödeneğe ihtiyaç bulunmaktadır. İşin tamamlanması için ilgili firmaya 240 gün süre verildi” dedi.

Tamamını Oku