Özbekistan’ı 27 yıldır demir yumrukla yöneten İslam Kerimov, 78 yaşında hayatını kaybetti. ABD ve Rusya şimdiden Orta Asya’nın en stratejik ülkesinde iktidar için mücadeleye başladı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov (78) yaşamını yitirdi. Kerimov, 27 Ağustos’ta  geçirdiği beyin kanamasının ardından hastaneye kaldırılmıştı. Kerimov’un ölümünün ardından stratejik önemi nedeniyle hem batılı ülkeler hem Rusya, Özbekistan’da yaşanabilecek gelişmeleri büyük bir dikkatle izliyor. Hem Rusya hem de ABD, yeni Özbek yönetiminin kendisine yakın olmasını istiyor. 

KOLTUĞUNA 2 ADAY VAR

Ülkede cumhurbaşkanlığı koltuğu için Başbakan Şevket Mirziyoyev ile Birinci Yardımcısı Rustam Azimov’un yarışacağı belirtiliyor. Rus oligark Usmanov ailesiyle dünürlük ilişkilerinin bulunduğu Mirziyoyev’in Rusya yönetiminin de desteğini alacağı, Azimov’u ise Batı ve uluslararası finans kuruluşlarının destekleyeceği ileri sürülüyor. 

YURTTA BÜYÜDÜ

1938’de Semerkant’ta doğan İslam Kerimov, yetiştirme yurdunda büyüdü. Makine Mühendisliği ve İktisat okuyan Kerimov, 1989’da Özbek Komünist Parti Genel Sekterliğine getirildi. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından 1991’de Özbekistan’ın ilk cumhurbaşkanı seçildi.  Özbekistan’ı polis devleti haline geldi.

FETÖ’YE SAVAŞ AÇAN LİDER

İslam Kerimov, 1999’da kendisine karşı girişilen darbe teşebbüsünden Fetullahçı örgütü ve CIA’i sorumlu tutup operasyon başlattı. Darbe teşebbüsünden sonra Kerimov, FETÖ’nün tüm izleri Özbekistan’dan sildi. 2005’te Andican kentinde güvenlik güçlerinin gösteri düzenleyen halk üzerine ateş açması sonucu bazı kaynaklara göre bin gösterici öldürüldü. Hem Rusya hem batılı ülkeler, stratejik konumundan dolayı Özbekistan’la ilişkilerini hep iyi tuttu. Kerimov, Özbekistan’ın en önemli hava üslerinden birini ABD’nin Afganistan harekatında kullanmasına izin verdi. 

KIZI GÜLNARA EV HAPSİNDE

Kerimov'un karşılaştığı en büyük zorluk 2013'te ailesinde patlak veren iktidar kavgası oldu. Kerimov'un kızı Gülnara Kerimova, annesi ve kız kardeşine açıktan cephe aldı. Gülnara’nın birçok yolsuzluğu ortaya çıktı. Rüşvet, kara para aklama gibi suçlamalarla hakkında soruşturma açıldı. Lüks hayat tarzıyla tanınan, dünyaca ünlü isimlerle görüntülenen Gülnara’yı babası İslam Kasımov sonunda ev hapsine atılmasını sağladı.