Organik katı, sıvı ve toz gübre üretimi yapan Orgüb, yurtdışındaki ağırlığını artırma hedefinde. İran'da bir firma ile ortaklık yaptıklarını kaydeden Orgüb Genel Müdürü Mehmet Karabulut, bu kapsamda İran'a pamuk tohumu ihraç etmeye başlayacaklarını vurguladı.

"Türkiye'den İran'a tohum ihraç eden ender firmalardan olacağız" diyen Karabulut, 300 dönümlük bir arazide deneme üretimi yaptıklarını ve bu üretim sonucunda tohumun kabul edildiğini kaydetti.

Pamuk tohumu için Progen'in İran distribütörü olduklarını kaydeden Karabulut, Agri Grup olarak bir firma da kurduklarını ve İran'da bu firma ile faaliyet göstereceklerini belirtti. Karabulut, İran'da tesis kurmayı ve burada hem gübre hem de pamuk tohumu üretmeyi planladıklarını belirterek, "Türkiye'de üretimini gerçekleştirdiğimiz bütün ürünlerin üretimini İran'da da gerçekleştirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Üzüm ve nar çekirdeğinden gübre ürettik

Mehmet Karabulut, çalışmalarını 3 bini kapalı toplam 5 bin metrekare alanda sürdürdüklerini ve yıllık 100 bin ton üretim kapasitesine sahip olduklarını belirtti. Organik ve kimyasal olmak üzere toplam 55 çeşit gübre üretim yaptıklarını ve tamamen organik olan 8 gübre çeşitleri olduğunu belirten Karabulut, organik gübre üretimini artırmaya odaklandıklarını söyledi. Karabulut, bünyelerinde Ar-Ge çalışmaları sonucu ürettikleri lisansları kendilerine ait gübrelerin de olduğunu ve bu kapsamda nar ve üzüm çekirdeği atıklarını işleyerek gübre elde ettiklerini belirterek "İşlenmiş üzüm ve narın atılan çekirdeğini değerlendirdik. Çevreye zarar veren bu atıkların fermantasyonunu yaparak ekonomiye yeniden kazandırmış olduk" dedi. Nar ve üzüm çekirdeğinin posasında organik miktarının ve hümik fulvik asit değerlerinin yüksek olduğuna değinen Karabulut, bu ürünün tescilini de gerçekleştirdiklerini belirtti. Bugüne kadar Irak, Suriye ve Lübnan'a ihracat yaptıklarını aktaran Karabulut, önümüzdeki dönemde İran'la birlikte ihracatı artırmaya odaklandıklarının altını çizdi.

Yeni gübre yasası bir an önnce yapılmalı

Toprakların ıslah edilmesi için organik gübreye ihtiyaç olduğuna işaret eden Karabulut, bu konuda çiftçiyi bilinçlendirdiklerini kaydetti. Merdiven altı gübre üretiminden de şikayetçi olan Karabulut, bu ürünlerin çiftçiye zarar verdiğini, denetimlerin artırılması gerektiğini anlattı. Karabulut, "Yeni gübre yasasının bir an önce yapılıp yürürlüğe girmesini istiyoruz. Tarımda yeni politikaların belirlenmesi ve örgütlenmenin bir an önce sağlanması en önemli talebimiz" dedi.