Opel’in B sınıfındaki otomobili Corsa mevcut kasasıyla uzun bir süredir piyasada. Şu anda kullanılan model 2006 yılında piyasaya sürülmüştü.

Tabii doğal olarak yenilenen Fiesta, Polo, 207, Clio gibi rakipleri karşısında satış rakamları da Opel’in bu politikası doğrultusunda düşük kalıyor. Tamamıyla yenilenen otomobilde yeni motorlar, yeni bir şasi kullanılmış. Bununla birlikte önceki modelden daha etkin bir sürüş tecrübesi vaat ediliyor.

Küçük sınıf otomobiller arasında liderliği hedef alan Opel Corsa’da yeni motorlar kullanılmış, hacim küçültme furyasına uyan yeni Corsa’da üç silindirli 1.0 Ecotec turbo benzinli motor göze çarpıyor 90 veya 115 bg seçeneklerine sahip olan bu motor’un her iki seçeneğinde de tork verisi 1800 d/dk’da 170 Nm.

Opel üç silindirli motorların titreşimli çalışması sorununa bir denge mili ile çözüm bulmaya çalışmış, işe yarayıp yaramadığını görmek için sürüş testlerini beklemek gerekiyor. Bununla birlikte Opel iki tane atmosferik motoru ve 1.4 litrelik 100 bg ve 200 nm tork verisine sahip diğer bir Turbo motora da Corsa’da yer verecek. Dizeller de ise tanıdık bir motor olan 1.3 CDTI’ın 75 ve 95 bg’lik iki seçeneği sunulacak. 

Benzinli motorlarda 6 ileri manüel veya 6 ileri otomatik bulunurken dizellerde 5 ileri manüel veya 6 ileri otomatik seçeneği sunulacak. Bununla birlikte, ilginç bir şekilde Opel, otomatikleştirilmiş manüel şanzıman seçeneği de sunacak, Opel’in iddiasına göre bu şanzıman manüel kadar etkin ve tork konvertörlü geleneksel bir otomatik şanzıman kadar yumuşak geçişlere sahip olacak, Opel’in bir önceki otomatikleştirilmiş manüel şanzıman macerasından sonra beklentiler çift kavramalı bir şanzımanın geliştirilmesiydi. Opel mühendislerinin tekrar tekrar parmaklarını prize sokmakta hevesli davrandıklarını söyleyebiliriz.

Corsa daha sert bir şasiye sahip, süspansiyon geometrisi yeniden tasarlanmış ve bir önceki modele göre yere basma merkezi 5 mm daha aşağıda, bu arabanın yolda daha stabil hissettirmesini sağlayacak. Otomobil tamamen yenilenmiş ve eski modelden hiçbir bileşen yeni araçta kullanılmamış.

Elektrik destekli direksiyon simidi daha tepkili ve bir şehir içi fonksiyonu da var, böylelikle şehir içindeki dar alanlardaki park v.s manevraları kolaylaştırılmış. Otomobilde konfor veya spor şasi seçenekleri sunulacak ve spor şasilerde daha sert yaylar ve amortisörlerle birlikte daha tepkili ve sert bir direksiyon sistemi kullanılacak.    

Kabinde ise Corsa’nın eski ve bol düğmeli görüntüsü giderilmiş ve yerine Opel’in 7 inçlik IntelliLink dokunmatik ekranı yerleştirilmiş. BringGo navigasyon ve Tuneln online radyo uygulamalara entegre edilebilen ünite hem Android hem de iOS cihazlarla uyumlu.

Kör nokta uyarı sistemi ve şerit takip asistanının da opsiyonel donanımlar arasında yer aldığı Corsa’da bi-xenon farlar ve düşük hızlarda köşe aydınlatma seçenekleri de mevcut.

Otomobil Ekim ayında Paris’teki otomobil fuarında görücüye çıkacak ve üç silindirli motoru ile kafamızı şişirip otomatikleştirilmiş manüel şanzımanıyla da hepimizi Hacı Cavcav’a döndürecek.