Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras euronews'e verdiği röportajda ülkesinin krizi atlattığını ve uygulanan kemer sıkma politikasının kaldırılması gerektiğini belirtti.

 Yatırım yeri tarafından derlenen habere göre, "Cari açıkta öngörülen yüzde 0.25 yerine 0.7 faiz dışı fazla elde ettik. Program hedeflerimizi yaklaşık yüzde 1 oranında aşmışız. Aynı zamanda IMF'nin cari açık tahmininin yüzde 1 ya da yüzde 0.6 olduğunu da unutmamamız lazım. IMF tahmininin 2 milyar 300 milyon dolar üzerine çıktık." diyen "Tam şu anda Yunanistan ekonomisinin krizden çıkışın eşiğinde olduğunu hissediyorum. Hepimizin doğru kararlar alması gerekiyor. Bunun anlamı Yunanistan'ın bir yarışın son turunda olduğu ve hızlanması gerektiğidir.Bu yüzden de daha önce çok yanlış öngörüleri ve seçimleri yüzünden bizi büyük krizlere sürükleyenlerin aynı yanlışları yeniden yapmalarına izin vermemek gerekiyor.

Yunanistan bu yüzden, hedeflenenin de üzerinde, yüzde 0.7 olarak kaydettiği cari açıkla ek kemer sıkma tedbirlerine ihtiyaç duymayacağını gösterdi. Yunanistan'ın ihtiyacı olan, ekonomiyi canlandıracaksa borç politikasının genişletilmesi, yatırımcı güveninin yeniden kazanılması, ve son olarak da büyümeye yeniden
dönülmesi.

Bu kritik eşikte, bazılarına bu ülkeyi yeniden ekonomik durgunluğa döndürme imkanı tanımamak gerekiyor. Önümüze bakıp ilerlemeli ve krizi aşmalıyız." dedi.