Serbest tüketici uygulaması elektriği ucuzlatacak.

yatirimyeri tarafından derlenen habere göre, RWE İcra Kurulu Başkanı Markus Enke uygulamanın ucuz elektriğe ulaşma yolunda çok önemli bir adım olduğunu belirtti. EWE Holding Türkiye Genel Müdürü Quante ise "Abonelerin elektriğini satın alacağı tedarikçisini seçebilmesi ve en ucuz olana yönelmeleri tüketici için büyük avantaj sağlayacak. Üreticiler ise rekabete dayalı bu sistemde elektriği daha ucuza satacak" dedi.

Alman enerji şirketi EWE Holding'in  Türkiye Genel Müdürü Frank Quante, elektrikte serbest tüketici uygulamasına  ilişkin, "Abonelerin elektriğini satın alacağı tedarikçisini seçebilmesi ve en  ucuz olana yönelmeleri tüketici için büyük avantaj sağlayacak. Üreticiler ise  rekabete dayalı bu sistemde elektriği daha ucuza satacak." dedi.

Serbest tüketici uygulamasını AA muhabirine değerlendiren Quante,  Türkiye'de şebeke işletimi ve perakende sektörünün uyumlu çalışması sonucu her  abonenin ucuz elektriğe ulaşabileceğini ifade etti.

Elektrikte yıllık 3 bin 600 kilovatsaat olan serbest tüketici  limitinin sıfırlanmasıyla oluşacak sisteme hazırlandıklarını anlatan Quante,  rekabete dayalı serbest piyasanın da tüketiciye ekonomik açıdan avantaj  sağlayacağını söyledi.

Türkiye'de hizmet sektörünün diğer ülkelere nazaran daha önde olduğunu  dile getiren Quante, "Serbest tüketici uygulaması tedarikçi şirketler için  kaliteyi artırmak anlamına geliyor. Hizmet kaliteniz yüksekse, ürün aynı olsa  bile tüketiciyi anlayan, tüketicinin isteklerine anında cevap verebilen bir  tedarikçi olma şansınız var. Abonelerin elektriği satın alacağı tedarikçisini  seçebilmesi ve en ucuz olana yönelmeleri tüketici için büyük avantaj sağlayacak.  Üreticiler ise rekabete dayalı bu sistemde elektriği daha ucuza satacak."diye  konuştu.

Quante, elektrik sektöründe dağıtım ve perakende faaliyetlerinin  ayrıştırılmasıyla piyasadaki rekabetin arttığını ve sektörde meydana gelen  serbestleşmenin Türkiye için önemli olduğunu söyledi.

'TÜKETİCİ İÇİN BÜYÜK FIRSAT'

RWE İcra Kurulu Başkanı Markus Enke de elektrikte serbest tüketici  uygulamasının ucuz elektriğe ulaşma yolunda çok önemli bir adım olduğunu  belirtti.

Türkiye'deki elektrik piyasasında önemli değişimler yaşandığını ve  serbestleşmeye yönelik atılan tüm adımların en çok tüketiciyi etkilediğini dile  getiren Enke, "Tüketicinin seçme şansının olması serbestleşmenin amacıdır aynı  zamanda tüketici için büyük fırsattır. Herkesin ileride serbest tüketici gibi  ucuz elektriğe ulaşması, piyasanın serbestleşmesi ve rekabetin sağlaması  açısından önemli bir adım." dedi.

Özellikle bu yıl başından itibaren sektördeki gelişmeleri dikkatle  takip ettiğini ifade eden Enke, "Özellikle yabancı şirketlerin Türkiye'de iş  yapmaya devam etmesi için elektrik piyasasındaki değişikliklere yönelik yaklaşım  ve stratejilerini değiştirmeye çalıştıklarını gözlemliyorum." diye konuştu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Türkiye'de elektrikte serbest  tüketici olabilme limitini yıllık 4 bin kilovatsaatten 3 bin 600 kilovatsaate  düşürmüştü.