Kamu iktisadi teşekkülü olarak kurulduğu 1969'dan bu yana faaliyetini sürdüren ve 1993'te katıldığı Işıklar Holding bünyesinde istikrarlı bir büyüme grafiği çizen Niğbaş, halka arz için geri sayıma başladı.

Niğbaş'ın sermayesi 22 milyon TL'den 27 milyon TL'ye yükseltilip artırılan 5 milyon TL'lik kısım şirket ortaklarının rüçhan hakları tamamen kısıtlanarak İMKB Birincil Piyasa'da talep toplama ve satış yöntemi ile halka açılacak. Niğbaş, Işıklar Holding bünyesindeki 5. halka açık şirket olacak.

Işıklar Holding bünyesinde bulunan ve hisseleri İMKB'de işlem gören Çemaş Döküm'ün yüzde 95.30'una sahip olduğu Niğbaş Niğde Beton Sanayi, Niğde'deki fabrikalarında hazır beton, betonarme prefabrik yapılar, santrifüjlü beton elektrik direkleri, beton parke, beton şehir mobilyaları ve yapı kimyasalları üretiyor. Aktiflerinin toplamı 43 milyon Lira’yı aşan Niğbaş, halka arz için lider aracı kuruluş olarak belirlediği Gedik Yatırım aracılığıyla Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) başvurularını yaptı.

Anadolu'nun en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Niğbaş'ın halka arzından elde edilecek kaynak, üretim hacmini büyütmek, ürün gamını genişletmek ve istihdamını artırmak üzere yatırıma dönüştürülecek. Hissedarları arasında İller Bankası'nın da bulunduğu Niğbaş, halka arz sonrası prefabrike beton üretim kapasitesini 121 bin 300 tondan 200 bin tona çıkarmayı hedefliyor. Niğbaş ayrıca Niğde Organize Sanayi Bölgesi'ndeki arazisinde yeni bir beton kiremit fabrikası kurmayı hedefliyor. Bununla birlikte Türkiye'de ve dünyada artan izolasyon malzemeleri kullanıma bağlı olarak bu alandaki üretimin de çeşitlendirilmesi planlanıyor.

Öte yandan Niğbaş'ın farklı firmalardan tedarik ettiği ara katlı bina sistemlerinde kullanılan öngerilmeli boşluklu döşeme panellerini de kendi bünyesinde üretmeye karar verdiği ve bunun için Kırşehir'de arsa temin ederek yatırım sürecine başladığı bildirildi.