Firma, artan konteyner taşıma ve elleçleme işlem hacimleri sonucunda mevcut konteyner terminal sahasına 20 bin metrekarelik ek bir alan ve demiryolu hatları yaparak, konteyner depolama ve elleçleme hacmini iki katına çıkaracak.
 
Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin yüzde 100 iştiraki ile kurduğu MOS Lojistik, bu yılın ilk sekiz ayında 2012 yılının tamamında gerçekleştirdiği taşımalara göre taşınan vagon sayısında yüzde 25, taşıma tonajında ise yüzde 78 oranında artış sağladı.

Firma, artan konteyner taşıma ve elleçleme işlem hacimleri sonucunda mevcut konteyner terminal sahasına 20 bin metrekarelik ek bir alan ve demiryolu hatları yaparak, konteyner depolama ve elleçleme hacmini iki katına çıkaracak.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi içinde yer alan lojistik merkezlerinin 306 bin metrekare büyüklüğünde bir alana sahip olduğunu belirten MOS Lojistik Hizmetleri Genel Müdür Adil Akçay, sahip oldukları demiryolu iltisak hattı ile Manisa sanayicisinin kısa mesafeden demiryoluna erişimini mümkün kıldıklarını aktardı.

Bu yılın ilk sekiz ayı sonunda 2012 yılının tamamında gerçekleşen taşımalara göre taşınan vagon sayısında yüzde 25, taşıma tonajında ise yüzde 78 oranlarında taşıma miktarlarını artırdıklarını anlatan Akçay, artan konteyner taşıma ve elleçleme işlem hacimleri sonucunda mevcut konteyner terminal sahalarına yatırım kararı aldıklarını söyledi. İçinde demiryolu yükleme ve boşaltma hatlarının yer aldığı 20 bin metrekare büyüklüğündeki sahalarına 20 bin metrekarelik ek bir alan ve demiryolu hatları yaparak, konteyner depolama ve elleçleme hacimlerini iki katına çıkaracaklarını ileten Akçay, “Ekim ayı sonunda işletmeye alınması planlanan yeni saha ile demiryolu bağlantılı taşımaların daha da artırılması ve intermodal taşımacılığın geliştirilmesi hedefleniyor” dedi.

“Tüm lojistik hizmetlerini bir noktada sağlıyoruz”

MOS Lojistik Hizmetleri’nin demiryolu taşıma faaliyetlerine 2010 yılında başladığını da hatırlatan Adil Akçay, “Manisa OSB’nin tam merkezinde yer alan lojistik merkezi, konumu ile sanayicinin kapısına kadar demiryolu bağlantısı sağlamış durumda. Bu yakınlığın vermiş olduğu avantaj ile demiryolu bağlantısı için yapılması gereken ara nakliye maliyetleri ve operasyon süreleri en alt düzeyde kalıyor, demiryolu bağlantılı taşımaların tercih edilmesinde yaşanan tereddütler azalıyor” şeklinde konuştu.

Akçay, merkezlerinin gümrüklü ve gümrüksüz kapalı ve açık depolama alanları, konteyner terminal sahası, yükleme ve boşaltma rampaları, tır parkı hizmetleri ve demiryolu taşımacılığı için gerekli olan tamamlayıcılarla tüm lojistik operasyonların tek bir noktada gerçekleştirilmesini mümkün kıldığının altını çizdi. Lojistik merkezlerinin demiryolu ile taşıma faaliyetlerine başladığından itibaren taşıma miktarlarında sürekli bir artış yakaladığına da değinen Akçay, 2012 yılında TCDD tarafından yayınlanan yük taşıma istatistiklerinde 41’inci sırada yer aldıklarını sözlerine ekledi.