Ali Babacan milli gelirin 4 yıllık eylem planında 2018 yılında bir anda 1.3 trilyon dolara çıkmasının yarattığı kargaşaya açıklık getirdi.

Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı 1.3 trilyon dolarlık milli gelirde alınan kurun güncel olmadığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Babacan, “Neden Başbakan’a eski verileri açıklattınız?” sorusuna, “Bizim hatamız” yanıtını verdi

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre; Orta Vadeli Plan’da 2017 yılında 971 milyar dolara ulaşması öngörülen milli gelirin Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun önceki gün açıkladığı 4 yıllık eylem planında 2018 yılında bir anda 1.3 trilyon dolara çıkmasının yarattığı kargaşaya Başbakan Yardımcısı Ali Babacan açıklık getirdi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda eleştirileri yanıtlayan Babacan, aradaki farkın ‘dolar kurunun farklı alınmasından’ kaynaklandığını söyledi. Komisyonda, 2018 ve 2017 yılları Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) rakamları arasındaki yüksek fark tartışması yaşandı. CHP’li Müslim Sarı, Orta Vadeli Program’a göre 2017’de GSYH’nin 971 milyar dolar olduğunu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ise önceki gün 2018 GSYH hedefini 1.3 trilyon dolar olarak açıkladığını vurguladı. Sarı, “Bu nasıl bir hesap? Eğer bu hesap doğruysa OVP’yi revize mi ettiniz? 1 ayda ne değişti, bizim görmediğimiz düşünmediğimiz bir şey mi oldu?’’ diye sordu. Babacan da 1.3 trilyon dolar rakamının yer aldığı 10. Kalkınma Planı’nın 2012 yılında çalışılmaya başlandığını, güncel olanın OVP’deki rakamlar olduğunu ifade etti.

Babacan, TL olarak bakıldığında planda 2018 için 2 trilyon 535 milyar lira, OVP’de ise 2017 için 2 trilyon 370 milyar lira öngörüldüğünü belirterek, “İkisi birbirinden çok da kopuk değil. Aradaki fark kur varsayımından kaynaklanıyor. OVP daha güncel kur varsayımıyla ortaya konulmuş” dedi. Başbakan Yardımcısı Babacan, Müslim Sarı’nın “Öyleyse neden Başbakan’a eski verileri açıklattınız?” sorusuna, “O bizim hatamız” karşılığını verdi.

KUR 1.95 ALINMIŞ

Babacan’ın açıklamasından hareket edildiğinde 2018 yılı için 2 trilyon 535 milyar lira olacağı ifade edilen milli gelirin 1.3 trilyon dolar olması için dolar kurunun 1.95 TL olarak alınması gerekiyor. OVP’de 2017 yılı için açıklanan 2 trilyon 370 milyar lira yani 971 milyar dolarlık milli gelirdeki dolar kuru ise 2.44 lira olarak hesap edilmiş görünüyor.

"DEVLET METRO YAPTIYSA KAMU ARTIK KUSURA BAKMAYACAK"

Babacan, öncelikli dönüşüm programları kapsamında servislerin kaldırılacağına yönelik yer alan haberlerin hatırlatılması üzerine, “Devlet milyarlarca dolar yatırım yapacak, bir de tekrar yer üstünde aynı alanda servis çalıştıracaksınız. Şu olur, metronun ulaşamadığı çok mahalle var. Öğrencilerimizin okula ulaşımında, servis konusunda taviz vermeyiz ama diyelim ki bir kamu kuruluşumuzun personeli... Servisle gelip gidiyor. Servis kullandığı hatta devlet metro yaptıysa, artık kusura bakmayacak. Bunlar hat hat incelenecek ve kimse mağdur edilmeyecek” dedi.

KENTE GİRİŞ PARASI İÇİN REFERANDUM

Babacan, şehir merkezlerine paralı girişin, Avrupa başta olmak üzere dünyada çok sayıda ülkede uygulandığını belirterek “Türkiye’de ise belirlenecek bazı şehirlere paralı giriş olacak. Şehir şehir uygulama kararı alınacak. Ancak son karar halka sorulacak. Dünyada genel olarak şehirlerde oturanlar uygulamayı büyük çoğunlukla onayladı. Belediyeler referandum yetkilerini kullanacak. Çalışma, Aralık 2018’e kadar devreye girecek” diye konuştu.

"YAZA KADAR ELEKTRİK VE GAZA ZAM YOK"

Babacan, doğalgaz zammına yönelik soru üzerine ekim de gaza yüzde 9 zam yapıldığını anımsatarak, “Önümüzdeki yıl yaz aylarında kur nerede, petrol fiyatları nerede, BOTAŞ’ın maliyetleri nerede diye tekrar bakıp ne yapacağımızı gözden geçiririz. Bugün itibarıyla gelecek yaza kadar ne doğalgaz ne de elektrik fiyatlarında bir değişiklik öngörüyoruz” dedi.