Microsoft resmi blogu üzerinden Nokia ile birlikte eline geçen giriş seviyesi telefon bölümünü Foxconn'a sattığını duyurdu.

yatirimyeri tarafından derlenen habere göre, geçtiğimiz hafta sonu ortaya çıkan söylentiler üzerine Microsoft'un, büyük umutlarla satın aldığı Nokia ismini satarak telefon işinde küçülmeye gidebileceği konuşuluyordu. Haberler doğru çıktı ve Microsoft resmi blogu üzerinden Nokia ile birlikte eline geçen giriş seviyesi telefon bölümünü resmen Foxconn'a sattığını duyurdu.

350 milyon dolarlık satış

Microsoft'un açıklamasına göre, 2024'e kadar elinde bulunan Nokia isim hakları da anlaşma karşılığında Foxconn'a satıldı. Anlaşma karşılığında Foxconn ise Microsoft'a 350 milyon dolar ödeyecek. Bunun yanında 4,500 çalışan da Foxconn'a transfer olacak.

Diğer taraftan bu anlaşma yalnızca halihazırda piyasada satışta olan Nokia markalı "giriş seviyesi" telefon bölümünü kapsıyor. Microsoft, Windows 10 Mobile ve Lumia telefonları ile Windows Phone'lu telefon üreten Acer, Alcatel, HP, Trinity ve VAIO gibi markalara olan desteğini sürdüreceğini söylüyor.

Yani görünüşe göre Microsoft bu anlaşmayla birlikte yalnızca üst ve orta seviye Lumia telefonlarına ve Windows 10 Mobile'a odaklanacak.