Mercedes Benz G 63 AMG 6x6

Bugüne kadar bu canavarı kullanabilmek için Avustralya ordusunda şoför olmanız gerekiyordu. Avustralya ordusu 2008 yılında Daimler ile bir anlaşma imzaladı ve bu durdurulamaz “SUV demeye dilimiz varmıyor” çöl aracından 2,100 adet satın aldı. Fakat şimdi Mercedesşahane bir fikir –  bu aracın sivil versiyonunu üretmeye ve 2013 sonunda milyonerlere ve milyarderlere satışına başlamaya karar verdi.

Araçta, orijinal askeri versiyonunun bir kopyası olarak 6x6 özelliği, off-road düşük oranlı transfer kutusu, portal akslar (gövdeye yakın), beş farklı diferansiyel kilidi ve 37 inçlik lastiklerin basınçlarını hareket halindeyken bile rekor sürede ayarlayabilen teker şişirme sistemi bulunmakta.

Fakat kabinini içi hiçte öyle MacGyver sitili değil. Isıtmalı ve soğutmalı koltuklar, açık renk dikişli deri ön konsol, karbon-fiber kaplamalar, alkantra tavan ve sütun döşemeleri… Yani içerisi tam bir AMG refahı içinde. Aslında gariplikler burada bitmiyor. 6x6 aracın katıksız ebatlarından gözünüzü aldığınızda karşınıza devasa ve karbon davlumbazlar ve bambudan yapılan arka kasa içi kaplaması çıkıyor. Bu araç normal değil. Büyük olduğundan bahsetmiş miydik? 5.85 m boyunda ve 2.3 metre yüksekliğinde ve bu ebatlar kesinlikle büyük. Ayrıca hızlı da. G63’ün 540 bg’lik çift turbo V8’i bulunan G63 6x6 0’dan 100 km’ye sadece 7 saniyede çıkıyor. Hızlanma esnasın hiçbir duraksama yaşanmıyor, 760 nm tork yabancısı olmadığımız 7 ileri ve çift kavramalı şanzıman vasıtasıyla %30/40/30 oranında (ön, orta ve arka akslar) arasında dağıtılıyor. Bu araç tüm gücünü yol neyden yapılmış olursa olsun yola verebiliyor.

Tamam, AMG’nin inovasyon çalışmalarında bugüne kadar ürettiği en garip araç olarak virajları bir spor araba gibi alamıyor olabilir fakat göreceli kıvraklığı şaşırtıcı, özellikle 3850 kg ağırlığı göz önünde bulundurursanız. Bu zaten ağır olan normal bir G63’ten bir VW Golf kadar ağır.

Bunların hepsinin ötesinde arazi kabiliyeti bir Land Rover sahibini ağlatacak seviyede, yerden yüksekliği 46 cm ve 140 cm lik sudan geçebiliyor. Diyelim ki herhangi bir sebepten dolayı bu araçla kaymaya başladınız (ki bu garip bir insan olduğunuzu ve aslında bir araç sürmek yerine yalnızıca domates taşımaya kabiliyetiniz olduğunu gösterir) tavanda bulunan düğmeler vasıtasıyla her akstaki lastiklerin havalarını birbirinden bağımsız olarak düşürebilirsiniz.

Bu araç kesinlikle büyük bir oyuncak ve pahalı da, fiyatı 300.000 £.

5461cc, V8, 6WD, 540bg, 760Nm tork, 0-100 km: 7.0secs, 3850kg