Gelişmekte olan ülke piyasalarına bugün Çin, Rusya ve Suudi Arabistan öncülük ediyor.

Çin’de hükümetin ekonomik büyümeyi desteklemek amacıyla yeni adımlar atmaya hazırlandığı spekülasyonları nedeniyle hisse senetleri ralli yaptı ve Shanghai bileşik endeksi günü yüzde 1,02 kazançla kapattı. Çin’de ikinci çeyrek büyümesi piyasa beklentisinden olumlu, yüzde 7,5 olarak açıklanmıştı. Bu hafta Temmuz ayı HSBC imalat PMI verisi belirleyici olacak.

Rusya MICEX endeksi ise son yedi gün içinde ilk defa değer kazandı. Ukrayna’nın doğusundaki Rus yanlıları, kontrol altında tuttukları bölgede bulunan Malezya yolcu uçağındaki yolculara ait cesetleri veriyor. Avrupalı Dışişleri Bakanları ise Rusya’ya yapılması planlanan yeni yaptırımları konuşuyorlar.

Endonezya rupiahı dört günlük rallisine son verirken, Jakarta bileşik endeksi ise yüzde 0,85 değer kaybetti. Endonezya’da son on yıldaki en yakın geçen devlet başkanlığı seçiminde Joko Widodo zaferini ilan ederken, rakibi Prabowo Subianto oylamanın demokratik olmadığını savundu.

Tayland bahtı da ülkenin ihracatının toparlanması ve global fonların Tayland varlıkları üzerinde yatırımı desteklemesiyle birlikte değer kazanıyor.

Bugün dolar karşısında en çok değer kazanan gelişmekte olan ülke para birimleri yüzde 0,89 ile Rus rublesi, yüzde 0,31 ile Tayland bahtı ve yüzde 0,23 ile Güney Kore wonu olurken; dolar karşısında en çok değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimleri yüzde 0,30 ile Macar forinti, yüzde 0,29 ile Endonezya rupiahı ve yüzde 0,27 ile Bulgar levi oldu.

Petrol fiyatları bugün açıklanacak olan Amerikan Petrol Enstitüsü (API) haftalık stok verileri öncesinde yükselmektedir. Aynı zamanda Ukrayna hava sahasında düşürülen Malezya yolcu uçağının yaratmış olduğu stres de etkili olmaya devam ediyor. Bugün Amerikan Petrol Enstitüsü’nün haftalık ham petrol stokları açıklanacak. Geçtiğimiz hafta ham petrol stokları 4,800 milyon varil azalırken, benzin stokları da 1,600 milyon varil gerilemişti.

Birleşik Arap Emirlikleri ülkenin banka sistemine likidite sağlamak amacıyla ilk kez çıkacak olan federal hükümet bonolarının 2018 yılından önce piyasaya sürülmesini bekliyor. Birleşik Arap Emirlikleri bankaları hükümet borçlarına yardımcı olmak amacıyla Basel III küresel bankacılık standartları gereği dirhem alabilecekler. Birleşik Arap Emirlikleri’nde aylık TÜFE yüzde 0,20’den yüzde 0,41’e gelirken, yıllık TÜFE ise yüzde 2,05’ten yüzde 2,21’e yükseldi.  

Gayrimenkul ve danışman firması olan JLL, Dubai gayrimenkul piyasasının 2014’ün ikinci çeyreğinde olumlu performansını koruyacağını söyledi.

Emirates NBD 2008 yılında State Support Fund’dan alınan 3,27 milyar dolarlık kredinin son taksidi olan 1,1 milyar doları ödedi.

Abu Dhabi Islamic Bank çekirdek işletme kazançlarının, gelirleri artırması üzerine 2. çeyrekte yüzde 22,5 net kar elde etti. Mayıs ayında gelen düzenlemeler ve Barclays’in perakende operasyonlarını satın alan banka 454,8 milyon dirhem net kar elde etti. Geçen yılın ayın döneminde bu kar 371,4 milyon dirhemdi.

Etisalat net karının 2. çeyrekte yüzde 26 arttırdı. Bu Telekom şirketi Ortadoğu, Afrika ve Asya bölgelerinde 19 ülkede operasyon işlemlerine devam etmektedir. Bu yılki karı 2,5 milyar dirhem olan şirketin geçen yılın aynı döneminde net karı 1,98 milyar dirhem olarak kayıtlara geçmişti.

Abu Dhabi’de üçüncü çeyrekte enflasyonun yüzde 3,9’a yükselmesi beklenirken, 2014 yılı başından itibaren ise enflasyonda yüzde 3,1’lik bir artış olması öngörülüyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde M3 para arzı yıllık bazda yüzde 12,9’a, aylık bazda yüzde 1,9’a yükselirken, M2 para arzı yıllık bazda yüzde 22,7’ye gerilerken aylık bazda yüzde 0,2’ye yükseldi. M1 para arzı da yıllık bazda yüzde 25,5’e, aylık bazda yüzde 0,5’e geriledi.

Bugün Abu Dhabi ADX endeksi yüzde 0,21, Dubai DFM endeksi ise yüzde 0,98 değer kaybetti. Emirlik borsalarında, Suudi Arabistan’ın yabancılara açılmasından dolayı para çıkışı olabileceği endişelerinin hakim olduğunu görüyoruz.

Suudi Arabistan, ekonomide çeşitlilik olması amacıyla borsasını yabancı yatırımcılara açmaya hazırlanıyor. Ülkede yabancı yatırımcılara Tadawul endeksinde işlem yapma yetkisi verildi, ülke borsası şu anda yerel yatırımcılar ve GCC üyesi ülkelerle sınırlı durumda.

Saudi Electricity 2.çeyrekteki net karını 3.66 milyar riyal olarak açıkladı. Saudi Telecom şirketi 2.çeyrekte net karını yüzde 96 artırdı. Yurtiçinde Etihad Etisalat ve Zain Saudi şirketleriyle bir yarış içinde olan bu firma karını 2,80 milyar riyal olarak açıklarken, geçen senenin aynı döneminde bu kar 1,43 milyar riyaldi.

Saudi Arabia’s Kingdom Holding yatırımlardan yüksek gelir elde edilmesi sebebiyle 2. çeyrekte karını yüzde 16,8 artırdı. Net kazanç 211,6 milyon riyal olarak kayıtlara geçerken, geçen senenin aynı döneminde bu miktar 181,2 milyon riyaldi. Elde edilen bu artışın sebebi olarak, yapılan yatırımlardan olumlu geri dönüş alınması ve finansal maliyetlerin azaltılması olarak bildirildi. Suudi Arabistan Tadawul endeksi ise bugün borsanın yabancı yatırımcılara açılacağı haberlerinden destek buldu ve MENA borsalarına ve gelişmekte olan piyasalara öncülük ederek yüzde 2,66 değer kazandı.

Qatar Navigation nakliye şirketinin  ilk yarı net karı yüzde 9,7 düşerek 518 milyon riyal oldu. Geçen senin aynı döneminde 573 milyon riyaldi. Katar’da gayrimenkul fiyat endeksi ise Haziran ayında yıllık bazda yüzde 29,0, aylık bazda yüzde 16,8 artarak 230,6 olarak gerçekleşti. Katar QE endeksi ise özellikle Suudi Arabistan borsasının yabancılara açılacağı haberlerinden olumlu etkilendi ve yüzde 1,29 değer kazandı.

Kuwait Projects Co. OSN şirketinin yüzde 100’ünün satın alınması için teklif aldı. Bu televizyon şirketinin değeri 4,3 milyar dolar olarak belirlendi. Kipco OSN’nin yüzde 60,5’ine sahipken kalan hisseler ise Mawaraid Group’a ait durumda. Kuwait endeksi ise yüzde 0,36 yükseldi.

Fas’ta Haziran ayı TÜFE’si yıllık bazda yüzde 0,1 gerilerken, aylık bazda ise yüzde 0,2 olarak gerçekleşti. Mayıs ayından enflasyonda görülen gerilemeden sonra nispeten olumlu gelen TÜFE verileri ile birlikte endekste hafif bir yükseliş görülse de, gösterge endeks MADEX Free Float günü yatay kapattı.

Diğer bölge borsalarından Mısır yüzde 1,08, İsrail yüzde 0,10, Ürdün yüzde 0,42, Tunus yüzde 0,34 değer kazanırken, Bahreyn yüzde 0,47, Lübnan yüzde 0,35 değer kaybetti. Umman ise günü yatay geçti.