Bir süredir jeopolitik risklerle ve FED endişeleriyle baskılanan gelişmekte olan ülke piyasaları, bugün teknoloji hisseleriyle yükselen Hindistan ve yükselişini üçüncü güne taşıyan Rusya öncülüğünde yükseldi.

Ukrayna’daki tansiyonun biraz olsun hafiflemesiyle Rusya MICEX endeksi pozitif seyrederken, yarın açıklanacak sanayi üretimi ve perakende satışları verileri öncesinde Çin Shangai Composite endeksinde sekiz ayın zirvesinden gerileme görüyoruz. Çin’de Temmuz ayında sanayi üretiminin yıllık bazda yüzde 9,2 artması beklenirken, perakende satışlarının da yıllık bazda yüzde 12,5 artması bekleniyor. Aynı zamanda yeni yuan kredileri ve para arzı verileri de Çin tarafında takip edilecek. Türk lirası ise tahvil ihalesi öncesinde siyasi açıklamalar ve belirsizlikler eşliğinde değer kaybetti.

Bugün gelişmekte olan ülke para birimleri içinde Türk lirası yüzde 0,53, Rus rublesi yüzde 0,52 ve Polonya zlotisi yüzde 0,49 ile dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimleri oldular. Güney Kore wonu ve Hint rupisinin ise pozitif ayrıştığını görüyoruz.

Bugün açıklanacak Amerikan Petrol Enstitüsü (API) stok verileri öncesinde Brent ve WTI petrolde gerileme görüyoruz. Bugün tahminlerini yayınlayan IEA, bu yıl petrol talebinin gerileyeceğini ve OPEC ülkelerinin petrol üretiminin beş ayın zirvesine çıkacağını öngördü. IEA, Suudi Arabistan’ın üretimini artırdığını ve Libya’da da üretimin toparlandığını açıkladı.

Birleşik Arap Emirlikleri 2013 yılında 10,5 milyar dola ile GCC ülkelerinde yabancı doğrudan yatırım akımında ilk sırayı aldı. Ülke, yabancı doğrudan yatırımlarını dört yıl üst üste artıran ilk ülke oldu. Yabancı doğrudan yatırımlarını yüzde 20 artıran ülkenin 2014 yılı yabancı doğrudan yatırımları da 14,4 milyar dolar olarak öngörüldü.

Damac Real Estate’in ikinci çeyrek karı lüks konutlara olan güçlü  taleple birlikte yüzde 18 yükseldi.Net kar geçen yılın eş dönemindeki 214,7 milyon dolardan bu yıl 253,3 milyon dolara yükseldi. Gelirler de yüzde 37 artışla 556,1 milyon dolara ulaştı.

Moody’s bazı BAE şirketlerinin kredi notlarını güncelledi. International Petroleum Investment Company’nin notu Aa3’ten Aa2’ye revize edilirken Mubadala Development Company PJSC Aa3’ten Aa2’ye, Tourism Development and Investment Company’nin njotunu da A1’den Aa2’ye revize etti.

Bahreynli İslami yatırım bankası Gulf Finance House, Nasdaq Dubai’de 200 milyon dolarlık (734 milyon dirhem) sukuk ihraç etmeyi planlıyor. Dubai World ve Blackstone da borç yeniden yapılandırılması için görüştüler.

Bugün Birleşik Arap Emirlikleri’nde Abu Dhabi ADX General endeksi yüzde 0,20 gerilerken, Dubai DFM General endeksi de yüzde 0,17 değer kaybetti.

Umman’da Oman Telecommunications (Omentel) kinci çeyrekte, geçen yılın aynı dönemindeki 31,4 milyon riyalden 31,5 milyar riyale yükseltti ve gelirlerdeki azalmaya karşın maliyetlerdeki düşüşle beklentilerin üzerinde kar açıkladı. Umman MSM 30 endeksi ise günü yatay geçti.

Bugün İsrail Merkez Bankası’nın toplantı tutanakları açıklandı. Buna göre banka yetkilileri Gazze’deki gerginliğin İsrail ekonomisine olan etkilerini görmek için erken olduğunu düşünüyorlar. Buna karşılık son yıllardaki benzer olayların İsrail ekonomisinde ılımlı bir yavaşlamaya neden olduğu ve İkinci Lübnan Savaşı’nda GSYH’nin yüzde 0,5’i kadar bir ekonomik kayıp olduğunu söylediler. İsrail’de bugün açıklanan dış ticaret açığı verisi ise 1 milyar 485 milyon dolara yükseldi. İsrail Tel Aviv 25 endeksi ise günü yüzde 0,12 değer kaybıyla tamamladı.

Kuveyt’te M3 para arzı yüzde 7,15’e yükselirken, M2 para arzı yüzde 7,37’ye, M1 para arzı da yüzde 18,10’a yükseldi. Kuwait endeksi ise günü yatay geçti.

Suudi Arabistan’da Temmuz ayında çimento üretimi yüzde 7,06 geriledi. Haziran ayında yıllık bazda çimento üretimi yüzde 4,99 gerilemişti. Temmuz ayı TÜFE’si ise yıllık bazda yüzde 2,7’den yüzde 2,6’ya geriledi. Suudi Arabistan Tadawul All Share endeksi de günü yatay geçti.

Diğer bölge borsalarından Mısır yüzde 0,40, Lübnan yüzde 0,27, Katar yüzde 1,08 değer kazanırken; Bahreyn yüzde 0,70, Ürdün yüzde 1,11, Fas yüzde 0,26 geriledi. Tunus ise günü yatay geçti.