Dün Fransa ve Almanya liderlerinin görüşmesinde Avrupa’da yeni bir krizin önüne geçmek için yeni bir paket gündeme getirildi ve Bütçe disiplinin sağlanabilmesi yeni bir Avrupa Birliği anlaşması talep edildi. Perşembe ve Cuma günü yapılacak liderler zirvesinde hazırlanan öneriler sunulacak. Bu haber piyasalar tarafında olumlu karşılanırken, S&P, içlerinde Almanya ve Fransa’nın da bulunduğu 15 Avrupa ülkesinin notunu negatif izlemeye aldı.

S&P, Avrupa’daki krizin çözümü konusunda politika yapıcıların karar almada yapısal zayıflık içerisinde olduğunu belirtti. Dow Jones endeksi günü %0,65 yukarıda 12.097 puandan kapatırken, bu sabah Asya tarafında ise negatif seyir hakim. S&P’nin bu haberi Euro’yu baskılarken, Eur/Dolar paritesi 1.3371’e geriledi. Petrol fiyatları 100,7 seviyelerinde işlem görürken, Altın fiyatları ise hafif düşerek 1714 dolar/ons seviyesine geriledi. Bugün yurtdışında Euro Bölgesi 3.çeyrek GSYH ve Almanya Fabrika Siparişleri verileri açıklanacak. Türkiye’de ise Hazine 2 yıl vadeli TL Cinsi, 6 ayda bir kupon ödemeli, Sabit Kuponlu Devlet Tahvili ihalesi var Dün Kasım ayı enflasyonu TÜFE’de %1,21 olan beklentilerin üzerinde %1,73 olarak gerçekleşti.
 
Elektrik ve Doğalgaz fiyatının artışının ikincil etkileri, vergi artışı, gıda fiyatlarının artması, TL’nin değer kaybı bunda etkili oldu Böylece yıllık enflasyon %9,48 olarak gerçekleşti. S&P’nin Avrupa ülkelerinin notunu negatif izlemeye almasının ardından, İMKB’nin bugüne satıcılı açılarak başlamasını bekliyoruz. Destek seviyemiz 54.700-53.900; Direnç seviyemiz ise 55.200-55.900. TL dolar karşısında kuvvetli 1,8260 seviyesinden işlem görmektedir. Tahvilinin bileşik faizi ise %10,33 seviyelerinde.