Girişimciliğin çıtasını yükseltmek için Gebze Ticaret Odası’yla el ele veren KOSGEB, KOBİ’leri yarına hazırlıyor.

Gebze Ticaret Odası (GTO) ev sahipliğinde düzenlenen "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifika Dağıtım Töreni" Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık'ın katılımıyla Gebze’de gerçekleştirildi. GTO ve KOSGEB işbirliği ile her yıl yapılan, yüzlerce girişimciyi bölgeye kazandıran Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri 2014-2015 dönemi sertifikaları sahiplerini buldu. Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törene Bakan Işık’ın yanı sıra KOSGEB Başkanı Recep Biçer, Kocaeli İŞKUR Müdürü Ulvi Yılmaz, Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, GTO Başkanı Nail Çiler, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, GTO meclis üyeleri ve Uygulamalı Girişimcilik eğitimlerini alan 270 kursiyer katıldı. Konuşma yapan KOSGEB Başkanı Recep Biçer; “Kalkınmamızın temelinde girişimcilik olmalıdır. Kurum olarak girişimciliğe verdiğimiz desteklerin niteliğini ve miktarını yükseltiyoruz” diye konuştu. Sertifika töreninde KOBİ’lerin ekonominin bel kemiği olduğu vurgusu sıklıkla yapıldı.   

Yeni destek 100 bin TL

KOSGEB Başkanı Recep Biçer, “KOSGEB olarak ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması koşuyoruz. KOBİ’ler ülkemiz ekonomisinin can damarlarıdır. KOBİ’lere destek için 45 milyon TL verdik. Yeni girişimci desteği için 100 bin TL veriyoruz. Kocaeli’nde 9 bin civarında uygulamalı girişimciliği bitirmiş kursiyer var. KOSGEB olarak KOBİ’lere ve girişimcilere destek vermeyi sürdüreceğiz. Tüm girişimcilere bol kazançlar diliyorum” diye konuştu.

“En büyük zenginliğimiz, girişimcilerimiz”

GTO Başkanı Nail Çiler de; “Girişimciler yaşadıkları toplama karşı sorumluluk taşırlar. Ülkenin en büyük zenginliği girişimciliktir. GTO olarak bu konuda gerekli hassasiyeti oluşturarak KOSGEB ile girişimcilik kültürünü yaygınlaştırıyoruz. 27 girişimcilik sınıfı açarak eğitim verdik. 13 sınıfta 390 eğitim verdik. 1 yılda 60 kişi kendi işletmesini kurmuştur. Yıl sonuna kadar 8 girişimcilik sınıfı daha açılacaktır. Bize düşen ülkemizde üretim yapacak olan girişimcilere destek olmaktır” dedi.

“Girişimcisi olmayan zarardadır”

Törende son olarak konuşma yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise, girişimcisi olmayan ve risk almayan insanların olduğu bir ülkede başarı elde etme imkânının sıfır olduğunu dile getirdi ve girişimciliğin yenilikçi çalışmalarla anlamlı olacağını ifade etti. Işık; “Girişimcilikte süreklilik önem taşımaktadır” ifadelerine yer verdi.