Türk-ABD'li yatırımcı ve girişimcileri buluşturmayı hedefleyen “Türk Ticaret Merkezi”, Chicago'da törenle açıldı.

Bünyesinde TÜBİTAK’a ait kuluçka merkezini barındıran merkezde, OSB de kurulacak. Projenin bir sonraki aşamasında, Houston’a da bir OSB açılacak.

Elk Grove içinde

Türkiye, bir ilke imza attı. Türkiye’nin yurt dışındaki ilk OSB ve TÜBİTAK’a ait kuluçka merkezi, Chicago’da kuruluyor. Gümrükten muaf serbest bölge olma özelliği de taşıyan, Kuzey Amerika'nın en büyük sanayi bölgesi Elk Grove içerisinde açılan Merkez, bir kuluçka merkezi ile OSB alanını bünyesinde barındıran yurt dışında kurulmuş ilk Türk girişimi olarak tarihe geçti. Türk Ticaret Merkezi için, Chicago Havaalanı’nın yanında bulunan Elk Grove isimli ABD’nin en büyük OSB’sinde 15 bin metrekarelik bir alan oluşturuldu. İçinde ofis, depo, showroom, lojistik, satış, servis, Ar-Ge gibi tüm hizmetlerin verildiği ticaret merkezi ile TÜBİTAK kuluçka merkezinin yer aldığı merkezde OSB de kurulacak. Merkezde makine, otomotiv ve imalat grubuna hitap eden firmalar ağırlıkta olacak. Projenin ikinci aşamasında, Houston’a da bir OSB kurulması planlanıyor.

İmzalar atıldı

Chicago Türk Ticaret Merkezi’nde (CTTM) gerçekleşen imza törenine, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, GOSB Teknopark ve Namık Kemal Üniversitesi Teknokenti adına TÜBİTAK MARTEK Genel Müdürü Dr. Orhan Çömlek, Gebze Güzeller OSB Başkanı Adem Ceylan, İstanbul Üniversitesi Teknokent Genel Müdürü Yasin Erol, Türkiye’nin Chicago Başkonsolosu Umut Acar ile çok sayıda sanayici ve girişimci katıldı.

Girişimciler buluşacak

İmza töreni öncesinde Chicago Türk Ticaret Merkezi'nde incelemelerde bulunan TÜBİTAK Başkanı Prof. Ergin, merkez ve çalışma alanları hakkında yetkililerden bilgi aldı. İmzalanan protokolle hayata geçen projenin, Türk iş adamı ve girişimcilerinin yurt dışına açılımında hayati önem taşıdığına dikkati çeken Ergin, kuluçka merkezinin, fikirlerini ticari yapıya dönüştürme süreci içerisinde olan veya fikri olan girişimcileri sektördeki ABD'li ve Türk sanayicilerle buluşturacağını ifade etti. ABD'nin kuzey-doğusundaki Boston bölgesi ve güney-batısındaki San Francisco’nun neredeyse tam ortasında yer alan Chicago’nun lojistik yapısı nedeniyle de stratejik bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Prof. Ergin, “Merkezimiz, ABD pazarına girmek isteyen yatırımcılar ve fikirlerini burada geliştirmek isteyen girişimciler için bu kıtanın dört bir yanına açılan önemli bir giriş kapısı olacak” dedi.

CTTM öncü olacak

Gebze Güzeller OSB Başkanı Ceylan da Türk sanayicisinin ABD’de önünü açmaya çalıştıklarını dile getirerek, “ABD, Türk insanının gelmekten çekindiği bir yerdi. Biz bunu aşmaya çalışıyoruz. CTTM bu noktada öncü olacak. Surda bir gedik açtık, inşallah arkası gelecek” şeklinde konuştu. Projeyi heyecan verici olarak niteleyen Chicago Başkonsolosu Acar da, “600 milyar dolarlık ekonomisiyle, dünyanın en büyük metropollerinden Chicago’da Türk müteşebbisin aktif rol alması bizi mutlu ediyor. Heyecanla olumlu sonuçlarını bekliyoruz’’ açıklamasında bulundu.

Danışmanlık da yapacak

Türk firmalarının ABD pazarında satış yapma ve yerleşik hale gelmeleri için gerekli ofis, depo, showroom gibi imkanları tek çatı altında toplayan merkez, fuar dahil tüm lojistik hizmetleri ile, ithalat-ihracat, yedek parça depolama, ABD'de şirket kurma gibi tüm konularda danışmanlık hizmetleri sunacak. Bunların yanı sıra nitelikli ve yüksek teknoloji odaklı Türk girişimcilerine de kuluçka hizmeti verilecek olan Chicago Türk Ticaret Merkezi bünyesinde, Türk yatırımcıların ABD'de rekabet edebilirliklerini sağlamak amacıyla inovasyona dayalı bir büyüme yaklaşımı benimsenecek.

4 yıl destek alacaklar

Chicago Türk Ticaret Merkezi Genel Müdürü Eray Ütücü, gümrük, ihracat, satış, servis ve lojistik gibi birçok konuda firmalara çözüm vadeden ve Ekonomi Bakanlığı ile KOSGEB gibi tepe kurumların desteğini alan Chicago Türk Ticaret Merkezi olarak, daha fazla Türk yatırımcıyı Amerika’ya davet ettiklerini kaydetti. Merkez ile ilgili bilgi veren Ütücü, şunları dile getirdi:

“Gelen firmalar 4 yıl destek alarak bu merkezi kullanabiliyorlar. Burası aynı zamanda serbest ticaret bölgesi. Orada bulunduğu sürece mallar gümrükten muaf. Amerikan Yatırım Ajansı ile 6 eyalette ekonomik kalkınma programları geliştiriyorum. Bu kapsamda OSB’ye giren her şirkete Amerika’da bir şirket kuruyoruz. Böylece orada yatırımcı oluyor. Green Card alabiliyor. Banka hesabı açılıyor. Montaj yapıp serbest bölge içinde olduğunuz için menşei değiştirebiliyorsunuz. Distribütör ağı kuruyor satış servis ağını veriyoruz” dedi.

26 firma var

Eray Ütücü, halen 26 firmanın kurdukları Türk Ticaret Merkezi'nde yer aldığını, 6 ay içinde ise kapasitenin dolacağını anlattı. Bu nedenle daha büyük bir merkez ve OSB kurmak için yer arayışında olduklarını belirten Ütücü, yeni OSB’yi Houston’da kuracaklarını kaydetti. Bu projenin arsası ve projesinin hazır durumda olduğunu belirten Ütücü, içinde oteli, bankası, restoranı, lansman yapılabilecek fuar alanı olan 120 bin metrekarelik bir OSB için arsa satın alma aşamasında olduklarını açıkladı. Eray Ütücü, bunun için ayrılan finansmanın 50 milyon dolar olduğunu ve 5 ayrı belediyeden kendilerine ‘Size ücretsiz arsa verelim” diye teklif aldıklarını kaydetti.