ABD Dışişleri Bakanı Kerry: Suriye'nin bütünlüğünden yanayız. Bağımsız bir Kürt girişimini desteklemiyoruz, bazı unsurları ile sınırlı bir şekilde iş birliği yapıyoruz.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de ateşkesin yenilenmesi, Halep'te insani durumun iyileştirilmesi ve savaşı bitirmek için tarafların yeniden masaya oturması konusunda Rusya ile aralarında büyük ölçüde netlik oluştuğunu ancak bazı teknik sorunların çözülmesi gerektiğini söyledi.

Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye konusunu  görüşmek üzere İsviçre'nin Cenevre kentinde bir araya geldi.

Görüşmeye daha sonra Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi  Staffan de Mistura da katıldı.

Kerry, ortak basın toplantısında, yapıcı bir görüşme  gerçekleştirdiklerini dile getirerek, "Bugün ateşkesin yenilenmesi, Halep'te  insani durumun iyileştirilmesi ve savaşı bitirmek için tarafların yeniden masaya  oturması konusunda teknik detayların çoğu netlik kazandı ancak bazı teknik  sorunların çözülmesi gerek." dedi.

ABD ve Rusya'dan uzmanların teknik detayların çözümü için gelecek  hafta Cenevre'de bir araya geleceğini aktaran Kerry, "Anlaşmaya yakınız ama  Suriye halkının ihtiyaçlarını karşılamayacak, uygulanmayacak bir anlaşma yapmak  istemiyoruz." diye konuştu.

"İnsani yardımların ulaştırılmasında mutabıkız"

Sergey Lavrov ise birçok konuda ABD ile uzlaşmaya varıldığını ancak  bazı hususların somutlaştırılması gerektiğini kaydetti.

Suriyeli muhaliflerin terör örgütleri ile arasına mesafe koymaması  durumunda ateşkesin mümkün olamayacağını savunan Lavrov, ABD ile Rusya'nın insani  yardımların ulaştırılması konusunda mutabık olduğunu kaydetti.

Lavrov, Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve  Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde  terör tehditlerine karşı yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı'na ilişkin soruya,  "Suriyeli yetkililerin rızası olmadan girdiler. Şam yönetimi terörle mücadelede  bütün taraflarla iş birliği yapma konusunda istekli. Sadece en etkili nasıl  mücadele edilir, bu konuda yol belirlenmesi gerek." yanıtını verdi.

Kerry de harekatla ilgili değerlendirmesinde, "Suriye'nin  bütünlüğünden yanayız. Bağımsız bir Kürt girişimini desteklemiyoruz, bazı  unsurları ile sınırlı bir şekilde iş birliği yapıyoruz. Dostumuz Türkiye'nin  hassasiyetini anlıyoruz." ifadelerini kullandı.