Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği TSPB Başkanı Attila Köksal, kaldıraçlı işlemlerde risk olduğunu ve bunun yatırımcılara anlatılması gerektiğini söyledi.
 
TSPB Başkanı Attila Köksal, Sermaye Piyasası’nda Gündem’in Nisan sayısında yeni ürünlerin yatırımcılar için risklerini değerlendirirken, sermaye piyasası çalışanlarına önemli sorumluluklar düştüğünü vurguladı.
 
Birlik Başkanı Attila Köksal, piyasalarda yeni ürünlerin ortaya çıkmasının çalışanlara ve yatırımcılara olan etkisini değerlendirdi. 2011 yılında Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenleme altına alınan foreks piyasalarının finans piyasalarında önemli bir ihtiyacı karşıladığını belirten Köksal, kaldıraçlı işlemlere ilişkin gözetim ve denetim mekanizmalarının devreye girmesinin sermaye piyasalarımız için önemli bir gelişme olduğunu vurguladı. Köksal ayrıca, “Reklam ve promosyonların gözetim altına alınmasıyla da foreks işlemleri daha sağlıklı bir ortama taşındı” dedi.
 
Piyasanın başarısı yatırımcıya katma değer yaratan işlemlerle ölçülür
 
Birlik Başkanı, yatırımcıların güvenini kazanmak için sermaye piyasalarında çalışanların yatırımcıları doğru bilgilendirmesi gerektiğini vurguladı. Köksal, “Foreks piyasaları genelde kısa vadeli işlemlerin yapıldığı ve yüksek riskli bir piyasadır. Kaldıraçlı olarak işlem yapılması durumunda getiri potansiyeli kadar riskler de oldukça yükselir. Örneğin 1’e 100 kaldıraç kullandığınızda, işlem yaptığınız varlığın hareketindeki sadece %1’lik hareket size anaparanızın iki katı para kazandırabilir ya da yatırdığınız tüm parayı bir anda silip süpürebilir. Bu nedenle, aracı kurum çalışanları özellikle piyasaya yeni katılan yatırımcılara foreks piyasalarındaki ürünlerin hisse senedi, tahvil, bono, yatırım fonu gibi alınıp elde tutulacak uzun vadeli yatırım araçları olmadığını açıkça söylemeliler.” dedi. Köksal ayrıca, finansal piyasalardaki güvenin kanun ve yönetmeliklerden ziyade meslek ilkelerini öne çıkarak mümkün olacağını vurguladı.